Ж ители на Кюстендил и Карлово протестираха пред Съдебната палата в София срещу намеренията на мюсюлманското вероизповедание, в лицето на Главното мюфтийство, да придобие собственост върху джамиите "Ахмед бей“, "Фетих Мехмед", "Куршум джамия“ и десетки други имоти, представляващи неразделна част от културно - историческото наследство на България.
От Общината в Кюстендил припомниха, че мюсюлманското вероизповедание е завело близо 90 дела в 50 града в страната, с претенции да придобие собствеността върху вакъфските имоти, припомня БНР. На първо време битката е за десетина джамии, които не са действащи храмове и в момента са собственост на държавата и общините.
Малко по-късно имаше заседание по дело, заведено по жалба на мюсюлманското сунитско-ханефитското изповедание, оглавявано от Недим Генджев, което оспорва легитимността на Главното мюфтийство и претендира да бъде собственик на имотите. То продължава на 3 април, след като днес Софийският апелативен съд го отложи. Съдът поиска главното мюфтийство да представи доказателства, че мюсюлманските настоятелства преди 1949 г. са били юридически лица.
От изхода на този процес зависи как ще се развият делата за вакъфските имоти, водещи се в окръжните съдлища. Ако магистратите посочат, че главното мюфтийство е правоприемник на мюсюлманските настоятелства преди 1949 г., то делата за вакъфските имоти ще бъдат подновени и съдът ще трябва да се произнесе по същество. Дори и да приеме, че изповеданието на Недин Генджев е правоприемник, то съдилищата трябва отново да се произнесат по същество за вакъфските имоти.
Около 30-ина души от Кюстендил и Карлово бяха в залата по време на разглеждането на спора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!