България се прости с Пламен Горанов - младият мъж от Варна, който се самозапали пред сградата на морската община като протест срещу корумпираното управление на града и с искане за оставка на кмета Кирил Йорданов и целия общински съвет.
Опелото и поклонението пред тленните останки на Пламен бяха в църквата "Света Петка" във Варна.
От рано сутринта църквата бе препълнена от стотици граждани на Варна, носещи цветя и свещи.
Пред храма се изви и дълга опашка, на която се събраха хиляди.
Много граждани се събраха и пред кметството, за да запалят свещ в памет на младия мъж.
След края на опелото тялото на Пламен ще бъде транспортирано до София за кремация по желание на баща му. Урната с праха му ще бъде върната във Варна и положена в семейна урна в старите варненски гробища.
На видеозапис от един от протестите в града Пламен казва пред варненци: "Освен правителството мисля, че във Варна главният виновник за този протест е ТИМ! Долу ТИМ!"
Два дни след това той се самозапали пред общината във Варна.
На плаката, който е носел и който първоначално не бе открит, а после полицията съобщи, че бил "прибран" от общинари, пишеше "Оставка на Киро и целия общински съвет до 17 ч. на 20.2.2013 г."
Неговата смърт бе възприета изключително емоционално от варненци, които продължават да протестират срещу властта на икономическата групировка ТИМ в града и срещу кмета Кирил Йорданов.
На 4 март хората затрупаха мястото, където се самозапали Пламен, с цветя, а след като на следващия ден те бяха почистени, гражданите започнаха да трупат грамада от камъни пред кметството.
Варненци очакват днес оставката на кмета след продължило седмици протакане.
В последните две седмици в българското интернет пространство се появиха хиляди коментари за постъпката на Пламен. Тя породи спорове и според мнозина не е оправдана.
За варненци обаче Пламен е символ на борбата срещу корупцията в града им.
В групата във Фейсбук, посветена на Пламен, се появи призив на площада пред кметството във Варна да бъде изграден негов паметник и площада да бъде кръстен на него.
Той бе сравнен с младия чешки студент Ян Палах, който през 1969 г. се самозапалва в Прага като протест срещу апатията на чехите след съветската инвазия в страната.
Бе припомнено и стихотворението на Валери Петров за Ян Палах, като много потребители, цитиращи поета, заменят името на Палах с това на Пламен:
Пламен го няма и така ни се пада -
сега всеки си има своя вътрешна клада,
на която страхлив, разтреперан и ням,
се самоизгаря от мъка и срам!
Много хора споделят, че въпреки че не са го познавали, се чувстват все едно са изгубили близък приятел.
Невена Събева пише: "Той щял да живее в нас... Не, част от нас умря с него."
Приятели на Пламен призоваха той да бъде запомнен и като творец и споделиха онлайн видео от откриването на негова фотоизложба и снимките му във Фотофорум.
Всеки, който е направил нещо такова, в смисъла на общия интерес, в смисъла на моралните устои на човечеството, се докосва до Христос, каза в ефира на БНР проф. Биолчев, бивш ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Пламен Горанов е човек, който е достоен за паметта ни, добави той.
По думите му у нас нищо не е правилно разбрано, преди да мине инкубационният период и страстите да се уталожат.
"Аз не мога да кажа дали постъпката е градивна. Но в себе си тя съдържа огромен морален потенциал. Длъжни сме да го почетем", заяви още Биолчев.
В памет на 36-годишния мъж правителството в оставка обяви 6 март за ден на национален траур, което получи негативни реакции в мрежата и бе определено като лицемерие и цинизъм.
"Лицемерие е това управление, срещу което се бори Пламен, да бявява национален траур в негова чест. Извинете, но това е абсолютно безочливо", пише Зорница на стената на групата, посветена на Пламен, а друг потребител сравнява решението на правителството с кръводаряването на един от ръководителите на ТИМ за Пламен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!