Просията е бизнес, при това и то доходоносен - средно на месец едно просещо на улицата дете може да изкара около 2000 лв., сочат данните на дирекция "Социални дейности" в Столичната община, обяснява нейният ръководител Минка Владимирова пред БТА.
Общината, социалните служби, МВР и сдружението "Деца и юноши" работят от 18 март в мобилни групи с децата на улицата.
Просещото на улицата дете в по-голямата част от случаите е
социално неглижирано, липсват му социални умения, претърпяло е домашно насилие
В повечето случаи самите родители изпращат детето да проси. Но обикновено то прави това не самостоятелно, а заедно с пълнолетни.
До момента са регистрирани 300 случая на просия в София - 168 са възрастните хора, а 132 - непълнолетните и малолетните.
В разговори с мобилните екипи децата споделят, че с просия печелят по около 2000 лева на месец, но парите в повечето случаи дори не се вземат от родителите им, а се поделят между трети лица и тях.
Децата обикновено получават единствено по-добра храна.
"Идеалните" просяци са бременните и майките с бебета, тъй като българите проявяват
съпричастност към по-малките деца, както и към децата с увреждания
"Най-доброто" място за просене са кръстовищата, като особено натоварен в това отношение е и бул. "Витоша".
"Това са и местата, където най-трудно се преодолява проблемът с просещите. Нашите екипи минават, просещите в момента са отстраняват, и малко по-късно на тяхно място идват нови групи от провинцията", казва Владимирова.
В столицата идват групи от Стамболийски, Перник и Монтана, специално за да просят.
Монтанската група например е специализирана за просещи възрастни хора с увреждания, даже и ръководителят й е човек с увреждания, разказва Владимирова.
Голяма част от приходящите просяци обаче не спят в София,
а се прибират с автомобили по родните си места
и на другата сутрин пак заемат позиция.
Просяците от монтанската група пък дори си били наели апартамент, където да пренощуват.
До момента 37 пълнолетни лица са предупредени с констативни протоколи, тъй като са регистрирани като просещи за първи път. Пет деца са задържани за 24 часа, а за шест лица, които за трети път са установени като просещи, е сезирана прокуратурата.
След сезирането й предстои завеждането на дела, а при осъдителна присъда санкциите са от общественополезен труд до затвор.
В повечето случаи обаче става дума за хора с увреждания, които едва ли биха били полезни с труд в интерес на обществото, и тогава се търсят и наказват лицата, които ги съпровождат.
В тези случаи принудата я няма, за разлика от детската просия, а мотивацията е по-добрия живот, който могат да си осигурят чрез "допълнителния доход", посочи Владимирова.
Насадената представа, че 100% от просяците са роми вече малко се изкривява.
Някои от децата са от смесени бракове - между българи и роми, но има и деца от български семейства, изпратени да просят от своите родители.
Това са неработещи и неграмотни хора, чиято цел е с експлоатацията на детето да си осигурят лесен доход, посочи Владимирова.
На въпрос как се установяват просещите на улицата, тя отговори, че
в повечето случаи това става след сигнали от гражданите
Такива сигнали може да подаде всеки - чрез полицията, телефон "112", както и на гореща телефонна линия за деца, жертви на насилие.
Владимирова посъветва сигналът да е първото нещо, което да се направи, вместо да се дават пари на детето, които няма да останат за него или да подобрят статуса му.
По думите на й сегашната акция срещу просията в София няма да е краткотрайно явление.
"До момента се опитвахме да работим сами по проблема, сега обаче са ангажирани и полицията, и неправителственият сектор", допълни тя.
Общината има намерение да финансира сдружението "Деца и юноши", което е част от проекта за работа с деца на улицата. Сдружението ще започне активна работа и с родителите на децата, регистрирани като просещи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!