Днес, 1 февруари, е обявен за Ден на национален траур в памет на първия демократично избран президент на България (1990-1997 г.) д-р Желю Желев.
В този ден България се прощава с президента Желю Желев в Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" в столицата. Поклонението бе с начало 12:00 ч., отслужи се от българския патриарх Неофит.
"Винаги идва този ден - денят на смъртта, онази реалност, даденост за всички нас. Плачът е преодолим чрез вяра в победителя на тази смърт – нашият Господ Исус Христос.
В днешния ден, когато цяла България е в траур, прекланяме глава пред личността на един човек, който с честността си, с добротата и скромността си, постави пример за всички нас в най-новата история на страната - държавникът, демократ, философът и човекът Желю Желев, който мислеше винаги като обединител на нацията", заяви патриарх Неофит в словото си по време на поклонението пред тленните останки на президента Желев.
В историята на катедралата досега е имало само две опела на държавни глави - на цар Борис и д-р Желев.
В деня на национален траур държавният глава Росен Плевнелиев, както и редица политици, общественици и граждани се покланят пред паметта на първия демократично избран президент на България.
"С дълбока тъга и преклонение изпращаме в неговия вечен път президента Желю Желев. Уважаваният философ, политик и демократ си отиде неочаквано и скромно, както бе живял. Сякаш символично това се случи в навечерието на Деня на признателност към жертвите на комунизма", заяви президентът Росен Плевнелиев.
"Ще помним д-р Желев като един от най-смелите и сърцати борци за свобода и демокрация, като символ на мирния преход. Житейският път на д-р Желев не бе лек. Критиките му към тоталитарната власт са причина да бъде изхвърлен от университета, изселен и изолиран. Въпреки това той не отстъпи от ярката си позиция и в защита на свободата и демокрацията трудовете му, разпространяваните текстове, предавани от ръка на ръка, хвърляха лъч светлина в дългата тоталитарна нощ", добави Плевнелиев.
На поклонението присъстваха освен Плевнелиев, още председателят на НС Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов и министри, еврокомисарят Кристалина Георгиева, президентите Петър Стоянов и Георги Първанов, бившият премиер Симеон Сакскуборготски, кметът на София Йорданка Фандъкова, както и главният мюфтия на България Мустафа Алиш Хаджи.
Президентите на Македония и Косово бяха там, бившият румънски президент Емил Константинеску същп.
В края на траурната служба през целия следобед гражданите ще могат да отдадат своята почит. Траурната книга в негова памет ще бъде отворена за граждани по време на поклонението в храма "Свети Александър Невски".
Близките пожелаха само да бъде изложено тялото за поклонение, съобщава БНР. Президентът Желю Желев ще бъде погребан в тесен семеен кръг. Въпреки, че от правителството са предложили на семейството официална церемония на Софийските централни гробища, където са погребани заслужилите българи, семейството на Желев е решило неговият последен дом да бъде на Боянските гробища - именно там, до другото му дете Йорданка (бел. ред. Желев има две дъщери - Станка и починалата Йорданка).
Президентът Желю Желев почина на 30 януари внезапно, месец преди да навърши 80 години.
Желю Желев е първият демократично избран президент след промените от 10 ноември 1989 година. Философ и виден дисидент, общественик и държавник.
Той е роден 3 март 1935 г. в с. Веселиново, Област Шумен. Завършва философия в Софийския университет през 1958 г. В периода 1961-1964 г. е редовен аспирант във философския факултет на СУ. През 1974 защитава кандидатска, а през 1988 - докторска дисертация. През 1975 г. започва работа в Института по култура. От 1977 до 1982 г. е завеждащ секцията "Култура и личност" в същия институт. През 1967 година завършва книгата си "Фашизмът" , но тя е издадена 15 години след това (1982). Издадена е в 10 хиляден тираж от издателство "Народна младеж". Три седмици по-късно тя е забранена и изтеглена от книжарниците, тъй като се виждат прилики между фашистката диктатура и социалистическата държавна система. Но все пак са били продадени вече около 6 хил. екземпляра.
През февруари 1990 г. е създадена Федерацията на клубовете за демокрация с председател Петко Симеонов и Оперативно бюро в състав - Желю Желев, Ивайло Трифонов, Николай Матов, Георги Друмев, Георги Мишев, Димитър Луджев, Блага Димитрова. Д-р Желев е съосновател на СДС. Президент е на България от 1990 до 1997 г. За първия мандат от 1990 до 1992 г. е избран за председател (президент) от Народното събрание на мястото на подалия оставка Петър Младенов. По негово предложение за вицепрезидент е избран Атанас Семерджиев.
На 12-19 януари 1992 година д-р Желю Желев печели преките президентски избори. За втория мандат от 1992 до 1997 г., след законодателни промени, е избран за президент в екип с вицепрезидента Блага Димитрова. Председател е на Балканския политически клуб, основан на 26 май 2001 година по негова идея. В учредителното събрание под мотото "Да европеизираме Балканите" тогава участват президентите Йон Илиеску, Сюлейман Демирел, Емил Константинеску, Киро Глигоров, политически лидери от Босна и Херцеговина, Гърция, Албания, Македония, Турция.
Президентът Желю Желев е носител на най-високото държавно отличие орден "Стара планина" I степен, както и на множество академични и държавни награди.
В негова памет националните флагове на държавните институции са свалени наполовина:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!