Ц онка Тодорова е председател на Управителния съвет на Сдружение "Онкоболни и приятели" - финалист в социалната инициатива ПРОМЯНАТА.
Децата от семейства с болен от рак родител живеят в стрес и страх от диагнозата, застрашени са от унаследяване на дефектния ген, а семействата често са в икономически нестабилно финансово положение и не могат да инвестират в обучение на децата.
"Онкоболни и приятели" иска да помогне на тези деца и семействата им със създаването на дневен център с програма за справяне с емоциите чрез работа с психолог и арт терапевт, изграждане на здравна култура и ранна превенция и осигуряване на професионални умения.
Разберете как се е стигнало до създаването на Сдружението и участието в ПРОМЯНАТА от интервюто на Цонка Тодорова за Vesti.bg.
- Как се стигна до създаването на сдружение „Онкоболни и приятели”? Вашата лична история ли ви накара да помагате на други болни?
- Бях на 30г. и имах две малки момичета, когато ме оперираха от рак на гърдата. Тогава не се говореше за рака и всеки се справяше сам както може.
Тежко беше не само за мен, а и за цялото ми семейство. Не намерих сили да споделя проблема си с децата. Те усещаха тревожноста в дома ни и търсеха отговор и причина.
Разказах им когато бяха в гимназия и товар падна от мен. През 2009 г. ме оперираха от друг рак на втората гърда. Бяхме съсипани и аз и всички ми близки.
След дълго и трудно лечение имах късмет да попадна в група за психотерапия на онкоболни. Това ми помогна да се справя и приема фактите.
Преосмислих и промених живота си, пренаредих ценностната си система.
Тази едногодишна психотерапия оформи новия ми мироглед. Аз вече знаех какво е нужно на онкоболния и неговите близки.
Реших да помагам на всички хора и семействата им, попаднали в моята ситуация.
Така през 2011 г. заедно с други ентусиасти, се събрахме и учредихме Сдружение „Онкоболни и приятели“ Бургас.
Към момента в Сдружението членуват 270 души.
Тук е разкрит и работи дневен център за възрастни и предлагаме пакет от безплатни услуги за онкоболни и техните близки.
- Как решихте да участвате в „Промяната” и вярвахте ли, че ще стигнете до финалния кръг?
- Когато се запознах с критериите за участие, разбрах, че това е конкурсът, който дава възможност да обхванем децата, живеещи в един дом с рака. Няма как тази коварна болест да е под покрива ти и да не се отрази негативно на цялото семейство.
Вярвах, че ще стигна до финала, тъй като проекта ми визира огромна група от деца, живеещи в риск и застрашени от унаследяване на дефектния ген на рака, който увеличава с 10% възможността за заболяваемост в по-късна възраст.
- От какво най-много се нуждаят децата, които живеят в семейства с болен от рак родител?
- Децата са барометър на емоционалното състояние в семейството. Живеят в стрес и негативни емоции, застрашени са от унаследяване. В едно с нездравословен начин на живот, рискът за в бъдеще е голям.
Децата имат нужда от справяне със стреса, преодоляване на отрицателните емоции и страха. Трябва да се възпитат у тях навици за цял живот - здравословно хранене, грижа за физическото и емоционално здраве, отговорно отношение към профилактиката, развиване на таланти и умения, които ще им дадат увереност в способностите им.
- Кои са най-тежките проблеми, с които се сблъскват онкоболните у нас?
- Онкологичното заболяване не поразява само физическото тяло, а и психиката на болния и на всички около него. В европейските болници в едно с терапията, с болния работи и психолог, арттерапевт и други специалисти за справяне с болестта. В България, все още лекуваме само тялото. Лекарите онколози са много натоварени и нямат време да коментират с болния възможните лечения и странични ефекти от тях и да му предоставят право на избор. Обикновено диагнозата се изстрелва като присъда и се назначава лечение, без пациентът да получи повече информация. Това не ни дава шанс за вяра и мотивация.
- Защо отделяте толкова голямо внимание на емоционалното състояние на децата в проекта?
- Неотработените емоции в детството се пренасят като кошмари в бъдеще и са предпоставка за заболяваемост. Доказано е, че един от факторите за развитие на рак е стресът и негативните преживявания.
За това под ръковотството на специалисти трябва да се работи за справяне с този рисков фактор.
- На какво искате да научите децата, а също и техните родителите, с които работите?
- С децата и родителите освен психолог, арт терапевт, йога терапевт, диетолог, ще работи и фамилен консултант. Ще се заздрави връзката родител-дете. Ще се изчисти моментът с вината за болеста на родителя. Ще се усвоят техники за позитивно мислене, справяне с тревожноста и др.
- Какво бихте казали на хората, за да подкрепят именно вашия проект в конкурса?
- Моля, подкрепете нашия проект, защото 35 000 са хората, новорегистрирани онкоболни за година в България. Повечето са семейни и имат по две деца.
Справим ли се на време с предпоставките за развитие на рак, ще намалим заболяваемоста в бъдеще и ранната диагностика ще увеличи шанса за пълно излекуване.
- В какво се изразява Промяната за вас?
- Промяната е в справянето с рака преди да се е развил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!