Н ова агенция ще следи за качеството на социалните услуги. Това обяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, който представи напредъка по изработването на Законопроекта за социалните услуги.
За първи път на близките на хора с увреждания се дава и възможността да ползват годишен "отпуск".
Промените обаче разгневиха майките на деца с увреждания, които протестират вече 4-ти месец.
Част от социалните услуги стават безплатни за всички хора с увреждания, но ще се предоставят според нуждите им.
"Към тях принадлежат консултиране, подкрепа на родители + Както и две нови услуги - за заместваща грижа и подкрепа на лица, полагащи неформална грижа”, обясни социалният министър Бисер Петков.
Близките на хората с увреждания ще имат право на годишен "отпуск" до 30 дни, през които ще бъдат замествани безплатно от специалисти.
"С цел да се осигури на лицата, които полагат грижи за други зависими лица временна почивка, отдих и свободно време”, обясни министърът.
Майките на деца с увреждания го определиха като подигравка.
"Звучи ми смехотворно...как можеш да бъдеш в отпуск от това, че си майка”, казва една от протестиращите майки.
Не временни заместници, а центрове, които, в случай на нужда, да се погрижат за децата за нефиксиран период - това пожелаха майките.
"Случи ми се да се разболея с онкозаболяване, да влизам в болници за терапии и тъй като в България не съществува място, където, ако на една майка и се случи нещо, може да си остави детето...аз съм го водила с мен на лъчетерапия”, обясни Вера Иванова, която е един от организаторите на палатковия лагер пред Народното събрание.
"Едва ли един родител би могъл да бъде напълно спокоен, че някой ще го замести на 100%. Но всичко се случва в този живот, ние няма как да сме вечни”, казва друга протестираща майка.
А заместници все по-трудно се намират дори в центровете за социални услуги, твърдят доставчиците.
Въпреки това реформата предвижда за работещите в сферата да се въведат по-високи изисквания и стандарти. Критерии, които според експертите могат да доведат до още по-голям отлив на кадри.
"Защото работата е високоотговорна, подложени са на голямо психо-емоционално напрежение, заплащането не е атрактивно. Да има стандарти за натоварване - с колко хора човек може да работи, за да постига качество”, допълни Събина Събева.Всяка седмица напуска човек. Било то специалист или помощен персонал. Дойдат хората, видят за какво става дума и се отказват”, обясни Събина Събева, доставчик на социални услуги.
До момента у нас има над 1 300 социални услуги, като общият им капацитет е над 35 000 места.
Очаква се законопроектът да стане готов до 15 октомври, след което той ще бъде подложен на обществено обсъждане.
Тройно повече пари за трета група инвалидност
Нов регистър за хората с увреждания до края на 2018
Борисов разпореди инспекция на центровете за хора с увреждания
Отчаян баща на дете с парализа разговаря с Бойко Борисов
Социалният министър: Не е реалистична безлимитната лична помощ
Спряха интеграционните добавки на половин милион българи
Протестиращите майки се заканиха на "брутални действия"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!