М ащабни изменения в Наказателния кодекс ще разширят обхвата на законодателството ни спрямо терористичната дейност. На базата на промените финансирането и извършването на терористични действия ще се наказват с до 20 години затвор, компютърни хакери ще могат да получат 8 години. Максималните наказания за финансови измамници и крадци на фирми стават съответно 4 и 10 години.
Това показзват предложенията за промени на Министерството на правосъдието. Срокът за общественото им обсъждане е 4 юли. Публикуването на измененията в НК обаче не беше съпътствано от медийно обявление.
Депутатите приеха новия антитерористичен закон
В престъпно ще се превърне финансирането на набиране на хора, обучаването и организиране на пътуване за тях с цел тероризъм, както и самото пътуване.
В Наказателния кодекс ще се появят и дефиниции на кражба, извършена с цел тероризъм. Такива дела ще се гледат от квалифициран състав.
Причинаването на смърт, тежка или средна телесна повреда и значителни имуществени вреди чрез поставяне на експлозиви или друго смъртоносно устройство ще води до наказание между 3 и 20 години лишаване от свобода.
Обект на наказателно производство ще могат да бъдат и хора, които изготвят, пренасят, предават, доставят или набавят "взривно или друго смъртоносно устройство".
Огромно въведение са повишените наказания за киберпрестъпления. Мотивацията на правосъдното министерство за тях е голямото обществено значение на "информационните системи" и нуждата от "подходящи равнища на защита".
Неправомерното добавяне, копиране, пренасяне, изтриване, повреждане, влошаване, скриване и унищожаване на компютърни данни в информационна система или спирането на достъпа до такива данни
в повечето случаи ще означава между 2 и 4 години затвор и парична глоба за извършителя.
В случай на компютърна атака срещу "критична инфраструктура", както и ако хакерът е част от организирана престъпна група, наказанието му може да стигне до 8 години затвор.
Инкриминира се и т.нар. "пазарна злоупотреба". По този параграф в НК ще отговарят хората, които оповестяват невярна информация, свързана с или влияеща на финансовите пазари. Ще бъдат наказвани и предприемачи, които определят цени на "необичайно или фиктивно" ниво.
Манипулирането на пазара ще може да доведе до 4 години затвор и финансова глоба за извършителя.
С 1 до 6 години затвор, или до 10 години в особено тежки случаи, ще се наказва т.нар. "кражба на фирма" - документално престъпление, с цел установяване на контрол върху чуждо юридическо лице. Високото наказание ще се активира при имуществени вреди в големи размери - равни или повече от 140 минимални работни заплати.
Други предвидени промени в НК атакуват "превозването на неистински парични знаци", търговията с вредни емисии, компютърното пиратство, злоупотребата с европейски фондове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!