П рокуратурата обяви, че има задължение да извършва проверка по всеки постъпил сигнал и затова е разпоредила данъчна ревизия на Асен Генов, Антоанета Цонева, Николай Стайков и Константин Павлов от "Протестна мрежа" след сигнала на Недялко Недялков от агенция ПИК.
Новината, че срещу активистите на "Протестна мрежа" е започнала проверка и е разпоредена данъчна ревизия предизвика остри реакции, както и коментари от американското и френското посолство.
В пространно прессъобщение от държавното обвинение днес се съобщава, че на 2 декември до главния прокурор е постъпил сигнал от Недялко Недялков Йорданов с копие до Централно управление на НАП.
В него се твърди, че Асен Генов, Антоанета Цонева, Николай Стайков и Константин Павлов извършват активна дейност, която изисква значително финансиране, поради което и се претендира разпореждане на проверка относно техните доходи и имуществено състояние. Според подателя на сигнала е необходим анализ на тези доходи и на източниците им, както и проверка дали те са декларирани по надлежния ред и са заплатени дължимите данъци.
В сигнала се описват също организации с нестопанска цел, в които Генов, Цонева, Стайков и Павлов осъществяват дейност, както и получени от тези юридически лица финансирания от Институт „Отворено общество“, Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа и фондация „Америка за България“ . Недялков поставя въпроса дали посочените лица са получавали такива средства, като свои доходи.
Недялко Недялков е настоял прокуратурата да извърши проверка за изясняване на имущественото състояние на Асен Генов, Антоанета Цонева, Николай Стайков и Константин Павлов и ако са налице данни за престъпление, да се предприемат действия за търсете на наказателна отговорност.
Искането до НАП е идентично, с цел съпоставка на приходите и разходите на всяко от лицата и така определяне на реалната данъчна основа за облагане.
Сигналът е изпратен по компетентност на СГП, където е образувана прокурорска преписка, възложена чрез случаен избор на прокурор Боряна Бецова.
С постановление от 11 декември 2014 г., след преценка, че липсват достатъчно данни за образуване на досъдебно производство и не се налага извършването на неотложни действия по разследването, прокурор Бецова е възложила извършването на проверка на ГД „Криминална полиция“ при МВР. Към настоящия момент тази проверка не е приключила.
От прокуратурата подчертават, че
обект на проверка не са неправителствени организации или други юридически лица, включително фондация „Америка за България“, „Отворено общество“
"Предмет на проверка не са и не могат да бъдат и грантовете, които тези фондации предоставят на неправителствени организации или медии с цел подпомагане на развитието на гражданското общество и медийната свобода. Предмет на проверка не са и юридическите лица, получатели на такива грантове.
Проверката касае само физическите лица Асен Генов, Антоанета Цонева, Николай Стайков и Константин Павлов и обхваща твърденията на подателя на сигнала относно източниците и размера на техните доходи, включително и такива, които те, в лично качество, са получили от неправителствени организации, бенефициенти на външно финансиране", обясняват от държавното обвинение.
От прокуратурата заявяват и че проверка се извършва по всеки сигнал, постъпил в органите на прокуратурата и това е законово задължение на държавното обвинение
"До настоящия момент лица, определящи себе си като активисти на „Протестна мрежа“, са внесли в прокуратурата, включително и до главния прокурор множество сигнали с твърдения за осъществени престъпления.
По всички тях са били разпоредени проверки. Няма основание да се счита, че подателите на сигнали, включително и посочените по-горе лица, имат своеобразен „имунитет“, когато сигнал е подаден срещу тях самите, заявяват от държавното обвинение.
Проверката по всеки сигнал не е разследване, нито форма на наказателна репресия, защото е определен от закона начин за установяване на основателността на всеки сигнал, в който се твърди, че са извършени престъпления. В този смисъл установяването на обективната истина ползва не само засегнатите от сигнала лица, но и обществения интерес", се казва още в съобщението.
Прокуратурата заявява, че споделя напълно позицията на посолството на САЩ
По разпореждане на главния прокурор актовете, с които наблюдаващия прокурор се произнася по съществото на сигнала, ще са публично достъпни, уверяват от държавното обвинение.
Главния прокурор Сотир Цацаров счита за необходимо да отговори и на въпрос, публикуван в социална мрежа – „Боряна Бецова каква ябълка е?“.
Става дума за коментара на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан в Туитър, публикуван след новината за данъчната ревизия на хората от "Протестнта мрежа".
"Поначало главният прокурор не възприема асоциирането на българските магистрати с кошница ябълки, нито асоциирането на конкретен прокурор или следовател с този плод. При така наложилото се сравнение, ще следва да се заяви ясно в същия тон: Боряна Бецова не е гнила ябълка", се казва в съобщението на прокуратурата.
"Боряна Бецова е прокурор, който съвестно и отговорно изпълнява служебните си задължения. Тя е прокурорът, който ще внесе обвинителен акт срещу бивш народен представител и председател на Правната комисия, по дело с висок обществен интерес и който наблюдава множество други дела.
Главният прокурор заявява категоричната си принципна позиция, че стои зад всеки прокурор и следовател, който изпълнява законовите си задължения и ще реагира по същия начин на всеки опит за неоснователни нападки срещу свои колеги", завършва съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!