Пи иентите с ракови заболявания у нас са се увеличили с 2% за година, а през 2010 г. се очакват 36 хил. нови случая на рак.
Това сочат последните данни на Националния раков регистър, представени днес от новия директор на Националната специализирана болница по онкология Здравка Валерианова по повод днешния Международен ден за борба с рака.
През 2008 г. новите случаи на рак са били 34 214, от които 17 856 при мъже и 16 358 при жени. Смъртните случаи за същата година са над 17 хил.
Общо болните от злокачествени заболявания в страната са около 223 хил. души.
Ние сме сред страните с умерена заболеваемост от рак в Европа и света, но сме на едно от първите места по рак на шийката на матката, посочи Валерианова.
По думите й онкологичните заболявания у нас постоянно нарастват - средно с около 2-3% на година, като по-засегнати са мъжете.
Основната причина е застаряването на населението
През последните години 53% от всички нови случаи са след 65-годишна възраст. Същевременно при децата и младежите до 20 години са под 1% от всички със злокачествени заболявания.
Според Валерианова усилията трябва да се насочат към възрастовите групи, при които има най-голяма смъртност от рак.
Най-разпространен и при двата пола е ракът на дебелото черво и ректума - 4599 нови случая, или 13,7 на сто от всички новозаболели.
Мъжете най-често боледуват от рак на белия дроб - около 3800 нови случая годишно, докато при жените на първо място е ракът на гърдата - почти всяка раковоболна е именно с тази диагноза, а новите случаи са около 3700 на година.
В Националната специализирана болница по онкология в София от 5 февруари до 8 март ще се извършват безплатни профилактични мамографски прегледи за рак на гърдата. Около 600 жени могат да преминат прегледа в рамките на един месец.
Ще бъдат преглеждани жени над 40-годишна възраст, чиято последна мамография е била преди три години и които нямат предишно заболяване на млечните жлези.
Записвания ще се приемат всеки ден от 8 до 17 ч. на тел. 02/ 80 76 299.
40% от раковите заболявания са предотвратими
40% от общо 12 млн. души, диагностицирани с рак по света всяка година, могат да избегнат болестта, като се предпазват срещу инфекции и променят начина си на живот.
Доклад на базирания в Женева Международен съюз за борба с рака хвърля светлина върху девет инфекции, които може да доведат до появата на рак.
Той призовава здравните власти да информират населението за важността на ваксините и начина на живот като част от борбата със заболяването.
"Ако някой открие лекарство за 40% от раковоболните по света, съвсем оправдано човечеството щеше да ликува.
Факт е обаче, че засега ние разполагаме най-малкото със знания как да предотвратим тези 40% от случаите. Трагедията е, че не използваме това знание", заяви президентът на съюза Дейвид Хил пред Ройтерс.
Ракът има водеща роля за смъртността по цял свят, а общият брой на жертвите му в глобален мащаб продължава да се увеличава, според Световната здравна организация.
Броят на смъртните случаи от рак се очаква да нарасне с 45% до 2030 г., което отчасти се дължи на нарастващото се и стареещо население на света.
Консумацията на само 100 г плодове и зеленчуци на ден намалява риска
от образуване на злокачествени заболявания с 20%, според директорът на Националния център по опазване на общественото здраве проф. Стефка Петрова.
Нездравословното хранене повишава риска от образуване на злокачествени заболявания, като на първо място е високата консумация на мазнини, растителни и животински.
Необходимо е да се ограничaт също червените меса, солените храни, напитките с много захар, препечените и пържените ястия.
Основен рисков фактор е и пушенето, както активното, така и пасивното. Употребата на тютюн е причина за 80-90 на сто от смъртността при рак на белия дроб и около 1/3 от всички смъртни случаи.
Злоупотребата с алкохол пък повишава риска от рак на устата, на гърлото и гласните струни, на гърдата, на червата и най-вече на черния дроб.
Опасността от рак на горната част на храносмилателната система се увеличава от четири до шест пъти, когато консумацията на алкохол е повече от 100 г дневно.
Злокачествените заболявания са свързани и с ниската физическа активност, независимо от телесното тегло, която е причина за около 25 на сто от случаите на рак на гърдата и на дебелото черво.
Свръхтеглото и затлъстяването повишават риска от рак на матката, бъбреците, стомаха, дебелото черво, гърдите, простатата, жлъчния мехур и панкреаса. Намаляването на килограмите намалява и риска от развитие на тези хормонозависими видове рак.
Рисков фактор за образуване на рак на кожата пък е прекомерното излагане на слънце, както и на ултравиолетовото лъчение на солариумите.
36 хил. нови случая на рак се очакват тази година
Пациентите с ракови заболявания у нас са се увеличили с 2% за година, сочат последните данни на Националния раков регистър
4 февруари 2010, 14:37
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!