Това каза Пламен Пеев, началник-сектор "Трафик на хора" в ГДБОП, предаде репортер на БГНЕС.
Ако преди няколко години разследващите у нас са били
свидетели на т. нар. "Феномен Сливен", т.е. жени от бедни семейства,
необразовани, които са насилвани и експлоатирани сексуално в чужбина, то сега
времената са се сменили.
Трафикантите преди са принуждавали жертвите си да работят с насилие, а днес те използват чисто психологически методи.
Новият трафикант проучва жертвата си,а преди да започне да я експлоатира, започва да я обгрижва - дава й пари за дрехи, за обувки, води я на заведения.
Тя от своя страна го води в дома си, запознава го с родителите си, без да се замисли, че това е неговата цел. Това, че трафикантът знае къде живее и познава близките и на по-късен етап ще бъде основният му коз, за да я принуждава да прави това, което той иска.
В един момент трафикантът води своята жертва в чужбина на екскурзия и там казва: "Тия пари, които съм ги вложил в тебе, трябва да ги възстановя, защото знам къде живееш!". И вече се използва мотива: "Ако не го направиш, ще кажа на родителите ти!". Така физическото насилие отстъпи място на психологическо.
Често разследващите са срещали жертви, които боготворят своя насилник, дори осъзнавайки, че той ги използва. "Обратен случай не съм срещал", заяви Пламен Пеев.
Освен това се сменил и профилът на жертвите
и той се експлоатира в така наречения вътрешен трафик.
На вечер те взимат по 3-4000 лева и са доволни.
Трафикантът взима по-малко. "Самите трафиканти осъзнаха, че е по-добре да дават на момичетата пари, отколкото да не им ги дават. Така оплакванията са по-малко, защото момичето казва "той се грижи за мене и е коректен с мен", обясни антимафиотът.
При предния вид трафик жертвите заработвали около 4000 евро, но за целия месец. Новите жертви са често от богати семейства, студентки, работещи и грамотни българки. Клиенти са им крупни бизнесмени и трафикът с тях е вътрешен.
Значително е намалял и броят на организираните престъпни групи за трафик на хора.
Ако до преди две години те са били със строга йерархия, сега така са изключително уязвими. Най-често един човек си взема две момичета и си заминава в чужбина. Нова тенденция е, че те сключват брак с тях.
Престъпните организирани групи, доколкото ги има все още, съвместяват и друг трафик - най-често с трафик на наркотици и фалшиви пари и документи. Печалбите от този бизнес са съизмерими с печалбите с трафик на оръжия и наркотици, но тук трафикантът не рискува почти нищо.
Началникът сектор "Трафик на хора" в ГДБОП припомни, че за 2010 г. е работено по 316 досъдебни производства, по тях са обвинени 105 лица, от които само един чужденец, осъдени за 106 лица. 265 с цел сексуална експлоатация, 40 от досъдебните са за трудова експлоатация, 3 са за отнемане на телесни органи, 5 - за продажба на бебета.
Страни на крайна дестинация на сексуални робини са Холандия,
Белгия, Германия, Франция, Италия и Австрия.
Най-често момичетата са от Сливен,
Варна, Добрич, Пазарджик, Разград, Велико Търново.
Те са между 18 и 35 години - безработни, без доходи, с ниско образование, от проблемни семейства. Ако има съчетание на всички тези неща, 90% е сигурно, че това момиче ще стане жертва на трафик, казват специалистите. За трудово робство най-често българите се трафикират в Гърция, Италия, Испания, Кипър, Чехия, Швеция и Норвегия.
Трафик за бременни е нещо характерно само за България в
момента и то към една-единствена страна - Гърция. Бумът беше 2010 г., като
през изминалата година има само един-единствен случай на трафик на бременни жени
с цел продажба на бебе и то неуспешен, каза Пламен Пеев.
Анализите показват, че причините за тази положителна промяна са и съдействието, което указват гръцките власти и кризата в Гърция. 100% от жените, жертви на този трафик, са от ромски произход.
Хората продължават да са заблудени за работата в чужбина
и затова стават жертва на трафик. Това каза Антоанета Василева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ). Все още България се третира предимно като страна на произход и транзитна за трафика. Но в последните няколко години тя се превръща в дестинация на жертви на трафик.
Начините за въвличане в трафик са и измамни обяви за работа, напоследък и за образование.
У нас са криминализирани всички форми на трафик.
Подсъдимо е
и ако знаеш, че жена е жертва на трафик, но се възползваш от нея.
Вероника Имова - съдия ВКС, подчерта, че у нас основният
състав на престъплението не изисква специалните методи за въздействие върху
волята на жертвите - принуда, изнасилване и т. н.
България беше новатор при
въвеждането на елементите на това престъпление в сравнение с всички държави в
Европа.
През 2010 г. 6% от подсъдимите са оправдани, 46% условно осъдени,
36% ефективно осъдени.
Максималното наказание, което е предвидено в закона, е 15 годни затвор. "България има перфектно законодателство, но то трябва да се прилага стриктно", каза съдия Имова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!