"Те са напуснали парламента, за да се присъединят към структури на изпълнителната власт, като при това са встъпили в длъжност. Това е станало с тяхно съгласие, а тези позиции са подчинени на принципа на несъвместимостта. Така че връщане назад за тези хора няма и не може да има.
Професорът казва, чеслучващото се в момента в България не е нищо друго освен патология на парламентаризма.
"Не може едно инцидентно мнозинство - БСП, ДПС и "Атака", да си поставя за цел да унищожи най-голямата политическа партия в страната - ГЕРБ. Парламентаризмът е управление чрез дискусия, а не начин за разправа с политическите противници", заявява Георги Близнашки.
Според него в условията на криза най-доброто за страната би било създаването на голяма коалиция между двете водещи политически партии, но тази възможност беше осуетена още в началото.
"Самата обществена атмосфера беше отровена още по време на предизборната кампания, напрежението продължи да се нагнетява дори след изборите. Известни социолози и политолози се надпреварваха да вещаят арести за лидерите на опозицията, заговориха за "истинска и безжалостна война" на БСП срещу ГЕРБ, а от трибуната на Народното събрание следваха една след друга заплашителни речи. Въобще политиката на реванш, която следваха Сергей Станишев и неговото обкръжение, даде своите горчиви плодове", казва някогашният член на ръководството на БСП.
"Трябва да сме наясно, че
Сергей Станишев няма да си подаде оставката.
Нагонът към властта е доминиращият мотив във всичките му действия и в целия му живот. Той няма личен живот, няма професия, чрез която да се доказва и да търси изява. С "проекта Станишев" са ангажирани твърде много хора - както вътре в страната, така и извън нея. Виждате колко много политолози и социолози се стараят да го хвалят и величаят, макар и без особен резултат. Става дума за особен посткомунистически феномен от неосталинистки тип, който тепърва ще бъде разискван. Този човек досега нанесе огромни поражения върху социалистическата кауза", заявява Близнашки.
Той заявява, че е на площад "Незвисимост", защото протестира като гражданин наравно с всички останали. "Това е протест на гражданското общество срещу олигархията, ще рече управляваните се бунтуват срещу арогантността на управляващите", казва професорът.
Близнашки напомня, че назначението на Пеевски беше само капката, която преля чашата, а големият проблем е самият Пламен Орешарски и неговото правителство, което се възприема от гражданите като проекция на олигархията.
"Обстоятелството, че десетки хиляди български граждани излязоха спонтанно на улицата и продължават да го правят всеки ден вече повече от месец, е повод за национална гордост.
Това, което се случва, е своеобразна морална революция.
Тя трябва да бъде подкрепена от всички честни и почтени българи с будно гражданско чувство", заявява проф. Георги Близнашки.
Според него т.нар. политическа класа не е в състояние да прибегне към открита репресия, тъй като България е на крачка от обществен взрив с непредвидими последици.
"Децата на номенклатурата, които съставляват ядрото на политическата класа в България, или ще се вслушат в гласа на народа, или ще бъдат изхвърлени на бунището на историята", заявява Близнашки.
Той подчертава, че на протестите има и лявомислещи - предимно млади хора, като някои от тях са изключително активни в интернет и оказват съществено влияние върху развоя на протестите.
"Едно ново поколение навлиза в политическия живот, а тези млади хора тепърва ще се определят политически и идеологически. По-важното е друго, а именно, че те са носители на повишена чувствителност към корупцията и злоупотребите с власт, а това е надежда за едно по-добро бъдеще на страната. Лично аз се гордея с моите студенти - сегашни или бивши - които са в първите редица на протестите. Всяка вечер някои от тях изтичват през площада при мен, за да си стиснем ръцете в знак на солидарност и подкрепа", казва проф. Георги Близнашки.
И добавя, че
БСП е дълбоко увредена,
отдавна се е превърнала в квазидемократична структура, която не може да генерира нови идеи, нито пък е в състояние да реагира по адекватен начин на случващото се в обществото.
В наши дни БСП по никакъв начин не може да се определи като лява партия. Обаче повечето от поддръжниците на БСП са хора на преклонна възраст, които продължават да живеят със спомените за доброто старо време. А по-младите, които се присъединиха към партията след 10 ноември, следват по-скоро семейната традиция, отколкото да са се приобщили към една съвременна политическа и идеологическа кауза, казва Георги Близнашки.
Георги Близнашки е професор по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски", бил е народен представител от БСП в 36-то и 40-то Народно събрание. Наблюдател в Европейския парламент (2005-2007) и евродепупат (2007). Автор на книги, научни студии и статии.
-------------------------------------------------
Пълният текст на интервюто - във в. Банкеръ"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!