В а алерия "Средец" на Министерството на културата до 3 октомври е открита изложба на 31 идейни проекта, които са участвали в конкурса за проектиране на "Съвременен музеен център" в София.
Снощи, на откриването, се появи живеещият в САЩ арх. Янко Апостолов, който при пълно единодушие на журито е спечелил първото място за строеж на т. нар. "български Лувър".
Съвременният музеен център ще се помещава в сградата на бившето ВМЕИ на бул. Васил Левски" и Галерията за чуждестранно изкуство на площад "Св. Александър Невски".
Проектът предвижда центърът да бъде разположен върху 20 220 кв. м, от
които 6600 кв. м ще бъдат отделени за галерии. Складовете и архивите ще
бъдат събрани в депо за съхранение на изкуството, което ще бъде
разположено върху 3000 кв. м. Предвидени са 10% от музейния комплекс за
административни офиси и технически помещения.
Съвременният музеен център трябва да е готов до две години, предвидената сума за строителството му е между 25 и 35 млн. лв. По-голямата част от средствата се осигуряват от държавния бюджет, а 2.5 милиона лева се отпускат по европейската оперативна програма "Регионално Развитие".
В присъствието на посланика на САЩ Джеймс Уорлик и главния архитект на София Петър Диков министърът на културата Вежди Рашидов представи класирания на първо място проект. А Петър Диков заяви, че конкурсът е дал голям шанс на родните архитекти.
"Проектът, който избрахме, е такъв, че може да се случи и аз съм убеден, че ще се случи с волята на министъра и на правителството", подчерта арх. Диков.
Той каза също, че е щастлив как един българин, излязъл, за да учи и работи в чужбина, се връща да твори и да работи за българската култура.
"Това е идеен проект и когато започнат консултациите по него, ще имаме цената, на която той ще бъде построен. След като минат законовите срокове, ще дискутираме пак точка по точка при пълна прозрачност", обеща министър Рашидов.
В проекта на съвременния музеен център Янко Апостолов, който е американски гражданин, се предвижда ремонт и реконструкция на вътрешния двор и интегриране на сградите.
Според арх. Апостолов малко промени ще бъдат направени във фасадите-- ще има по-скоро реставрация. Основните инвестиции ще са в инфраструктурата, тъй като само една от сградите е музей и останалите трябва да се пригодят за тази цел.
Рано е да се прецени сумата за осъществяването на проекта, тъй като той все още е на идейно равнище и са нужни няколко месеца, за да се развие.
"Осъществяването му трябва да се вмести в определения от правителството и Министерството на културата срок от две години", допълни архитектът.
Арх. Апостолов от 15 години работи по градоустройствени проекти, за обществени и други сгради. В последните 3-4 години е работил в Китай, а напоследък в Южна Корея - в нов град с много паркове.
В САЩ Янко Апостолов е в екип със специалисти, участвали преди години в проектите за обновяването на Лувъра и за музей за съвременно изкуство. По думите му на базата и на своя 15-годишен опит той е имал възможност да събере консултанти в различни области при подготовката на проекта за Съвременен музеен център в София.
Проектът за "Български Лувър" може да се види в изложба
Живеещият в САЩ арх. Янко Апостолов, който при пълно единодушие на журито спечели първото място за строеж на т. нар. "български Лувър", дойде да представи проекта си
28 септември 2010, 13:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!