Д ва призрачни квартала, в които десетки блокове така и не са дочакали началото на живота в тях.
Това са още белези на несбъднатия до момента проект за втора българска атомна електроцентрала в Белене, показа репортаж на NOVA.
Борисов: Ако не беше „Белене“, щях да ви дам за заплати и униформи
Китай се интересува от АЕЦ „Белене“
По-старата част на „призрачния град” е жилищният комплекс „Димум” – поставен на възвишение над дунавския град, той е трябвало да приюти работниците в строящата се в края на социализма АЕЦ.
Нито руски специалисти, нито български работници не стигат до новите апартаменти. В първите години на демокрацията новият ЖК, кръстен на античната крепост в крайдунавския град, следва съдбата на централата и бива замразен във времето.
Днес блоковете са празни и вече обхванати от строителство. Вместо хора се населяват от страховете на местните.
Някои от тях се притесняват, че вътре може да се населят „неканени хора” от другаде. По-рано през годината беленци влязоха новините с с възстанието си срещу едно сирийско семейство.
Други се притеснявят, че недовършените панелни конструкции могат да застрашат живота на деца, които използват призрачните блокове за декор на игрите си.
Собственик на комплекса е Националната електрическа компания, от където не дават отговор какви планове имат за него.
Призрачната столица на ИДИЛ, оставена на произвола на съдбата
Пътуване из призрачните градове на Либия
На метри от „Димум” в началото на новия век са вдигнати още блокове. Причината е, че идеята за строежа на АЕЦ тогава е в ренесанс. Така призрачната част на Белене получава и нов квартал, понастоящем също толкова празен, колкото стария.
Така пустите жилищни сгради се превръщат в паметници на несъстоялата се АЕЦ. (идеята за която все още не е погребана от властта).
Повече подробности вижте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!