С истемата за разделно събиране на отпадъците ще заработи и до края на следващата година ще възстановим равнището, което имахме, уверява ресорният зам.-министър на околната среда и водите Чавдар Георгиев.
По думите му в момента се прави преглед на ефективността от прилагането на Закона за управление на отпадъците и се констатира
отстъпление от постигнатите резултати през 2007-2008 г.
Бяхме постигнали конкретен стандарт за определен контейнер, с определен обем на определен брой жители и честота на извозване, всичко това ще бъде възстановено, аз поемам ангажимент, каза Георгиев пред БТА.
Според него това ще стане по пътя на контрола и определяне на стандарти, които да бъдат ясно разписани не в закон, а в споразумения с общините и оползотворяващите организации.
Крайният срок за привеждане в съответствие на организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки, който сме им определили, е краят на 2014 г., коментира пред БТА зам.-кметът по екология на Столична община Мария Бояджийска.
До този срок всички оползотворяващи организации трябва да подменят контейнерите за разделно сметосъбиране с тип "иглу", което е и едно от минималните изисквания за подписване на договори с тях, добави тя.
Изискванията предвиждат и поставянето на по-голям брой контейнери, като местата за тях са определени от районните кметове, и са съобразени с нуждите на хората.
Сега системата за разделно събиране на отпадъците у нас боксува.
Вината за това се прехвърля между основните участници в нея - организации за оползотворяване на отпадъци, общини, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и жителите.
Голям процент от чистите отпадъци за рециклиране в момента се генерират от производствени и търговски обекти. От разположените цветни контейнери за полезна смет, изхвурляна от населението обаче, идват едва 15-20% от суровината за рециклиране, сочат данни на една от големите оползотворяващи компании.
Тръгнала с мащабни информационни кампании и големи обещания преди 2008 г., днес в популяризирането на системата се влагат скромни средства. Решаване на проблема се търси и с европейско финансиране.
Кофите са преравяни от клошарите, които предават суровината срещу заплащане в пунктове за рециклиране. Макар да оскъпяват с дейността си оползотворяването, всъщност те извършват необходимото сепариране на битовите отпадъци, което голяма част от населението не извършва.
Повечето хора неглижират задължението си да изхвърлят разделно отпадъците
с оправданието, че "всичко отива на едно място".
Липсата на достатъчно кофи за разделно събиране наблизо е сред основните причини домакинствата да не събират разделно отпадъците си. Наблюденията показват, че броят им в кварталите на София беше чувствително намален през последните години, коментира БТА.
Организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки твърдят, че всяка година купуват по няколко хиляди нови контейнера. 5% от тях се унищожават, а събраният полезен отпадък се обира от клошарите по график, коментира Георги Табаков от "Екобулпак", една от големите оползотворяващи организации.
От организацията са опитали да заключват кофите в един от столичните квартали, които обслужват - "Надежда". "Ключалките бяха разбити "за норматив", казва Табаков. По думите му част от клошарите дори ползвали кофите за количка, с която да превозват отпадъка до близък пункт за изкупуването му.
Разходите за вдигането и обслужването на един от контейнерите за разделно събиране са около 5 лв. Когато обаче те вече са празни, оползотворяващите организации търпят загуби.
Грешка е използването на кофи тип "бобър"
(с отварящ се отгоре капак) за разделно събиране, изрази мнение за БТА производител на контейнери за смет, който работи с различни оползотворяващи организации. По думите му кофите тип "иглу", които имат само малък отвор за пускане на отпадъците, са много по-подходящи.
От оползотворвяващите организации очертаха и друг проблем - липсата на място за кофите им по улиците, така че да не се възпрепятства движението на автомобили.
Потърсени за коментар от Столичната община посочват, че местоположенията на съдовете за разделно събиране са ревизирани и актуализирани от създадени за целта комисии във всеки столичен район.
СО се е ангажирала поетапно да изгражда места за разполагане на контейнерите за разделно събиране на отпадъци - т.нар. джобове или заграждения, със свои средства, след съгласуване с компетентните органи.
Пунктовете за изкупуване на отпадъците от пластмаса, хартия или метал трябва да се намират извън населените места, за да са по-трудно достъпни за клошарите, смятат още от оползотворяващите организации.
В момента каруци обикалят много от софийските квартали и събират полезния отпадък. Не е възможно да се ограничи движението на каруците в София, коментират за БТА от Столичната община. Подобна инициатива на местната власт отпреди няколко години е завършила с неодобрително решение на Комисията за защита от дискриминация и няма да бъде подновявана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!