Тя говори на кръгла маса в София на тема "Промените в климата и значението им за институциите и гражданите в България".
Само за 10 години в Европа заради природни бедствия са загинали 100 000 души. В Европа екстремалните температури са най-големият убиец, но от гледна точка на икономически загуби, най-големия риск за страните са наводненията, съобщи еврокомисарят.
"Трябва да познаваме рисковете и да създадем култура за познаване на рисковете. Все още не работим достатъчно добре по рисковете, които познаваме", призна тя.
"Аз искам да видя финансиране, които има целево предназначение. Във всички случаи ще търсим средства в бюджета за зелена икономика", каза Георгиева.
Тя е убедена, че Европа е лидер по отношение на борбата с климатичните изменения. В Европа трябва да запазим лидерската си позиция, защото това е важно за нашата икономика, ако искаме да бъдем конкурентоспособни.
Според Георгиева има много неща, които могат да се направят, за да се стимулира екологичният транспорт в България.
Производството на биогорива има цена и тя е, че земята, която се използва за биогорива не се използва за храна, отбеляза Георгиева. Тя препоръча на правителството "да се даде едно рамо на сертификацията на биопродуктите".
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова припомни, че в момента се разработва нов закон за действията срещу климатичните изменения.
"Аз съм много щастлив министър, защото за първи път в нашата страна другите министри в кабинета не смятат, че мерките свързани с климата са работа само на МОСВ. Това са хоризонтални мерки и аз имам разбиране от министрите на икономиката, транспорта, земеделието, регионалното развитие", каза тя.
"Около 15 институции в България генерират информация за емисиите на парникови газове и за източниците им. Ние направихме експертна работна група и създадохме наредба за реда на предоставяне на тази информация", припомни Караджова.
Дискусията е организирана от представителството на Европейската комисия в България, международната природозащитна организация WWF и фондация "Европейски екологичен фестивал" като част от "Коалиция за климата - България".
Целта на форума е да бъде поставено началото на съвместни действия на българските институции за превенция на последиците от климатичните промени. Медиатор на дискусиите беше националният омбудсман Константин Пенчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!