Д нес Природният парк "Витоша" става на 80 години, съобщиха от пресцентъра на дирекцията на парка.
Витоша е първият парк в България и на Балканите, а и е сред най-старите в Европа.
Заедно с обявяването на парка за защитена територия е създаден и резерватът "Бистришко бранище". През 1934 г. върху площ 6410 хектара в най-високите части на планината е обявен Национален парк "Витоша", като териториите са били отчуждени от собствениците им и заплатени със златни български левове от Държавното съкровище.
Днес площта на парка е 27 079 хектара и той е прекатегоризиран в "природен". На територията му се намират резерватите "Торфено бранище" и "Бистришко бранище".
В парка е и природната забележителност Духлата - най-дългата пещера в България.
От Витоша води началото си организираното туристическо движение в България. През 1901 г. е поставена и първата туристическа маркировка.
През парка преминава европейският туристически маршрут "Е-4", свързващ Пиренеите с Алпите, Рила и Пелопонес.
През Средновековието Витоша е известна като българската Мала Света гора. От съществувалите някога в планината и околностите ѝ повече от 40 манастира днес са запазени два - Драгалевският и Кладнишкият.
Боянската църква, включена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, е разположена на границата на парка. В Списъка на шедьоврите на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО е и групата за автентичен фолклор "Бистришки баби".
Витоша е част от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 и е защитена зона по двете европейски природозащитни директиви - за птиците и за местообитанията.
Планината е вдъхновявала много творци, била е подслон за Васил Левски и е включена в герба на столицата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!