„Прясната риба се познава по розово – червените хриле, изпъкналите очи и сребристо – бистрата кожа и люспи“, коментира за Дарик-Варна д-р Златина Димова, която е директор на Областната дирекция по безопасност на храните във Варна.
За пакетираните продукти пък е важно да „имат етикет с пълна информация за произход, съхранение и срок на годност.
Важно е да знаем, че те са качествени преди упоменатата на етикета дата“, уточни още д-р Димова.
Етикетът трябва да е залепен така, че да не може да се компрометира:
„Всяко отлепване оставя следа и показва намеса. Това трябва да ни покаже, че продуктът не бива да бъде купуван“, поясни още специалистът.
Тя обясни още, че през последните години на пазара няма толкова много нарушения, което е резултат от непрекъснатия контрол от здравните власти.
Вижте как върви търговията с риба на Женския пазар в София
И все пак, в деня на Никулден, най-добре е да се купува риба от регламентирани пазари, където вероятността да ни продадат некачествен продукт е много по-малка:
„При проверките на ведомството преди Никулден на тържища и в заведения не са открити груби нарушения. Те са предимно по материалната база, а на места не добро покриване с лед на рибата, както е по изискване“, поясни още д-р Димова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!