Пд даването на архивите на ДС и военното разузнаване при комунизма,
картотеките, както и щатните списъци на Националната разузнавателна
служба (НРС) и служба „Военна информация" на комисията по досиетата не
търпи отлагане, заяви днес президентът Росен Плевнелиев.
Той подкрепи комисията по досиетата, която все още не
може да извършва напълно точни проверки за принадлежност към
комунистическите тайни служби, тъй като служба „Военна информация" не е
предала картотеката и архива, а заедно с НРС и щатните разписания на
служителите, които следва да бъдат проверени от началник на сектор и
отдел нагоре.
Плевнелиев заяви, че
комисията трябва да може еднозначно и
категорично да посочва кой е бил и кой не е бил агент на ДС,
а не да се
получават противоречиви становища, позовавайки се на все още
непредадените архиви.
Държавният глава категорично се обяви за отваряне на всички досиета
без изключение. Той напомни, че волята на народните представители, отменили прословутия параграф 12 през декември 2012 г., е да се отворят архивите и да няма лица в привилегировано положение по силата на закона.
Параграф 12 беше приет в края на 2006 г. по време на управлението на тройната коалиция. Оттогава в обществото останаха съмненията, че целта на този текст е била да бъдат прикрити очно определени хора, за да не се разбере никога с какво са се занимавали навремето, когато са били назначавани от БСП, ДПС и НДСВ в тези служби. Отменянето на този параграф на 18 декември 2012 г. предизвика протести от страна на левицата.
След 2014 г. всички архиви на тайните служби на тоталитарната държава до 1989 г. трябва да бъдат открити, публични и да станат част от държавния архив, каза президентът Росен Плевнелиев.
Той направи изявление след работна среща на "Дондуков" 2 с директорите на Служба "Военна информация" и на Националната разузнавателна служба (НРС) - Веселин Иванов и Драгомир Димитров, с председателя на комисията по досиетата Евтим Костадинов и с министъра на отбраната Тодор Тагарев.
Според последните промени в закона за принадлежност към бившата ДС ще бъдат проверявани всички заемащи или заемали длъжност началник на отдел или началник на сектор в служба "Военна информация" и в НРС след 16 юли 1991 г.
Държавният глава каза, че ще инициира дебат и ще предложи на следващия парламент "да намери сили и смелост" и ако е необходимо, да промени за последен път закона. Целта е след 2014 г. всички архиви на тайните служби на тоталитарната държава да бъдат публични.
"Мина четвърт век. Стига с тази Държавна сигурност. След 25 години няма какво повече да бъде тайно", заяви президентът.
Той допълни, че всички документи трябва да бъдат събрани от комисията по досиетата, да бъдат архивирани, подредени, дигитализирани и да бъдат предоставени на държавния архив.
Президентът отбеляза, че към момента комисията по досиетата се затруднява в проверките, свързани със Служба "Военна информация" и НРС, тъй като все още липсват списъците с щатните разписания и не са окончателно предадени архивите на двете служби. Тази двойнственост трябва да бъде прекратена, каза Плевнелиев.
Президентът допълни, че предаването на архивите на военното разузнаване и на НРС на комисията по досиетата не търпи отлагане и трябва да приключи скоро. За НРС - това ще стане в много скоро време, а за военното разузнаване - до края на годината.
Предаването на архивите ще приключи веднъж завинаги и изцяло, и ще затворим тази тема, каза Плевнелиев.
Държавният глава посочи, че с промените в Закона за досиетата волята на депутатите е била да се отворят архивите и да няма лица, които са поставени в привилегировано положение по силата на закона.
"Когато се разкрива и обявява принадлежност на лица това трябва да става при спазване на всички текстове на закона и отчитане на важни за обществото въпроси. Гражданите имат право да получат информация дали лицата, които ги управляват и искат да ги управляват са принадлежали към службите на тоталитарната държава", каза президентът.
Той поясни, че когато службите за сигурност смятат, че има опасност да се увредят интересите на страната или да се създаде опасност за нечий живот, трябва да бъдат добре мотивирани, да имат конкретни и ясни аргументи.
Президентът заяви, че е необходимо
Комисията по досиетата в своите решения да постигне баланс на защитата на обществения интерес и националната сигурност.
"Комисията по досиетата трябва да може еднозначно и категорично да посочва кой е бил и кой не е бил агент на ДС, а не да излиза с противоречиви становища, позовавайки се на все още непредадените архиви", каза президентът.
Нека веднъж завинаги да затворим спекулациите около Държавна сигурност, да я сложим в държавния архив, в музея, да дадем достъп до архивите на всички по един интелигентен начин, така както отдавна го направиха другите европейски държави, призова Плевнелиев.
Той отбеляза колко е важно всички да имат достъп до архивите, а не някой да ни посредничи, четейки архивите вместо нас.
"Няма нужда от посредник между нас и истината. Всички граждани, имат право да разберат истината от първо лице за службите на тоталитарната власт", каза Плевнелиев.
"Различни политически партии през годините на прехода се опитваха по различен начин да крият части от истината за тайните служби на тоталитарната власт. Стига вече. Нека поне тази страница, след като не я изнесохме в продължение на 24 години преход по един достоен начин, нека поне да я затворим по достоен начин. Достатъчно щети се нанесоха с половинчатия й прочит", заяви президентът.
Президентът: Стига тайни, стига Държавна сигурност
След 2014 г. всички архиви на тайните служби на тоталитарната държава трябва да бъдат публични, заяви Росен Плевнелиев
19 април 2013, 18:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!