В България не се разследват адекватно престъпленията от омраза.
Това се посочва в доклад на "Амнести интернешънъл" представен в националния пресклуб на БТА.
Полицията трябва да разследва защо се случват тези престъпления, защото това са атаки срещу хора, които изглеждат по-различен начин, каза Гаури ван Гулик - заместник-директор на програмата на "Амнести Интернешънъл" за Европа.
Българският хелзинкски комитет (БХК) алармирал "Амнести" за този вид престъпления в страната ни, които са зачестили напоследък.
По думите на Ван Гулик по отношение на престъпленията от омраза има сериозни законови пропуски
Въпреки че в България съществува законодателство за съдебно преследване на престъпления от омраза, свързани с расизъм и ксенофобия, властите масово не разпознават и не разследват такъв тип посегателства, се посочва в доклада на "Амнести".
Според Марко Перолини - изследовател на дискриминацията в Европа към "Амнести Интернешънъл", страната ни спешно трябва да заеме ясна позиция и да се придържа към националните и международните закони, които гарантират човешки права.
В края на 2013 г. БХК подал сигнал в "Амнести", че случаите с нападения над бежанци нараснали.
Прокуратурата отчела 80 досъдебни производства за престъпления срещу етнически малцинства. Жертвите на престъпленията не получават подкрепа, след като са станали обект на насилие, каза Перолини. Затова и те не подават масово сигнали в полицията.
Някои от жертвите дори споделяли, че не вярват да последва адекватна реакция.
В доклада на "Амнести" е записано още, че жертвите на престъпления от омраза в България не получават достъп до правосъдие, заради отказа на следователи и прокурори да отчетат дискриминационните мотиви в тези случаи. Обичайно престъпленията се разследвали като хулигански.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!