Р анното предупреждение при бедствия ще става чрез социалните мрежи и мобилни приложения. Това предвижда стратегия в тази насока, каза началникът на националната пожарна Николай Николов.
Той участва в кръгла маса на тема "Намаляване на риска от бедствия и перспективите за устойчиво развитие". Работи се и за смяна на учебните програми на децата, посочи Николов.
По думите му
системата за ранно предупреждение на изпълнителната власт, която сега изпраща СМС-и до най-важните хора в държавата, не може да бъде използвана така, че да бъдат изпращани съобщения на абсолютно всички потребители.
Разчита се на системата за звуково оповестяване, както и на възможността полицаи с патрулни автомобили и високоговорители да оповестява населението при бедствия.
Сформира се работна група за промяна на закона за защита при бедствия, посочи Николов и каза, че ще бъдат насочени усилия в обучение на местните власти, особено в малките населени райони.
Една от основните промени, които се обсъждат е създаването на местни органи, които да подготвят планове за превенция, обучение, реакция и отстраняване на последици.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова каза, че в София вече има сформиран отряд от доброволци, които е от 66 човека. Вътрешният министър Румяна Бъчварова се обяви за нова насока на усилията - създаването на политики по превенция.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството
Лиляна Павлова пък съобщи, че за да се справи държавата с проблема със свлачищата в страната на необходими близо 500 милиона лева,
предаде БНР.
Тя допълни, че у нас има около 4 хиляди постройки, които се намират върху свлачища. "Това, което ние имаме като ресурс, първо наистина е 1 млн. и 400 хил. лв. годишно, които ние инвестираме, за да изпълняваме предписаните по закон дейности на министерството, а именно поддържането на регистър и извършването на мониторинг на всичките тези 2004 към момента регистрирани свлачища.
За част от тях нашият ангажимент е единствено и само да извършваме наблюдение и да правим своите годишни доклади по това активните свлачища дали имат допълнително активизирани, дали има такива, които тяхната активност е намаляла. Това е един много важен ангажимент на министерството чрез трите дружества по геозащита, които извършват този мониторинг, наблюдение и предписание", обясни тя.
На форума
тя каза, че се предвиждат санкции за главните архитекти, които разрешават строежи върху свачищни зони.
Те ще са между 5 и 20 хиляди лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!