П ремиерът Бойко Борисов и здравният министър Петър Москов представиха номинацията на кабинета за нов правосъден министър – Екатерина Захариева, пред депутати от мнозинството – ГЕРБ, Реформаторски блок, Патриотичен фронт, АБВ.
Кандидатурата ще бъде гласувана в петък в пленарната зала, за да може дотогава тя да се запознае с всички парламентарни групи и да чуе техните тези.
„Работил съм с нея, познавам административния ѝ опит и характер. Стигнахме до извода, че би се справила“, мотивира Борисов избора си.
На свой ред Захариева посочи, че е приела да оглави правосъдното министерство, тъй като
счита съдебната реформа за „реформата на реформите“
и без реални стъпки в нея нищо няма да се случи. Приела и защото е получила уверение на всички политически партии, подкрепящи кабинета, че за тях промените са също толкова важни и ще има реални стъпки.
Номинацията на Захариева, направена по-рано днес, предизвика различни политически реакции.
ДПС категорично заяви, че няма да подкрепи кандидатурата ѝ, докато подалия оставка правосъден министър Христо Иванов изказа пълната си подкрепа за Захариева.
„Като опозиционна политическа сила ДПС няма да подкрепи кандидатурата на Екатерина Захариева
за правосъден министър – не защото имаме някакви съмнения относно експертните или професионални качества, а като знак, че наистина трябва да се подходи много отговорно към този изключително важен ресор“, каза в кулоарите на парламента Четин Казак от ДПС.
Според него този ресор се нуждае от много сериозна компетентност, усърдие и отдаденост за ефективното изпълнение на мисията за осъществяване на съдебната реформа.
„Силно се надяваме съдебната реформа да се случи, и то по начин, който да бъде съответстващ на очакванията както на българското общество, така и на нашите европейски партньори“, посочи още Казак.
БСП очаква Захариева да изложи своите мотиви за реална политика
„Не е важна персоната, а нагласата и намерението за политика в този сектор“, коментира Атанас Мерджанов от БСП.
Мерджанов коментира, че Захариева вече на два пъти е участвала в служебни кабинети и добави, че не може да сподели някакви бляскави успехи.
„В тази сфера, каквато е правосъдието, трябва много авторитетен, решителен човек, който да се ползва с авторитет както сред магистратските среди, така и сред обществото като цяло“, коментира Мерджанов.
Вече опозиционният лидер на ДСБ Радан Кънев пък посочи, че
в служебните кабинети Захариева е заемала позиция, за която не е намерен друг кандидат.
„В никакъв случай не говорим за човек с лична отдаденост или традиция в сферата на реформа на правосъдието.“, каза пред журналисти той.
Той добави, че номинацията е ясен знак за липсата на кандидат за поста на Христо Иванов от страна на ГЕРБ и на тези от РБ, които са останали в мнозинството.
„Отново много лоша новина за перспективите пред реформата“, коментира Кънев.
„Работили сме добре, Екатерина Захариева има пълната ми подкрепа, ключовият въпрос е тя за какво ще има политически мандат“, коментира министърът в оставка Христо Иванов.
Той изрази очакване тя да „довърши това, което сме започнали“.
Министърът в оставка посочи още, че в избора на Захариева чете знак, че се осъзнава сериозността на ситуацията и предизвикателствата пред съдебната реформа.
„Големият въпрос е дали Захариева ще има политическия мандат и подкрепа за тези смели стъпки, които иначе съм сигурен, че тя има капацитета и желанието да направи“, добави той.
Христо Иванов каза, че си тръгва от поста с най-добри чувства и декларира, че ще продължи да работи за съдебната реформа, защото това била неговата кауза в целия му професионален живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!