Въпреки кризата, българите ще посрещнат коледно-новогодишните празници почти по същия начин, както и миналата година, съобщиха от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ).
Хората ще празнуват предимно вкъщи, на празнична трапеза и с подаръци според възможностите си, с по-голямо желание за благотворителност, и с преобладаващ оптимизъм за бъдещето.
79% от пълнолетните българи планират да посрещнат 2010 г. вкъщи. И миналата година, когато в България за икономическа криза дори не се говореше, домашният уют отново бе избран от 77% от българите.
21% от хората ще купонясват навръх Нова година извън къщи. 4% са привлечени от примамлива оферта на ресторант или клуб.
Други 4% ще изпратят старата година в ски курорт в страната или чужбина. Малцина - 0,3%, ще се веселят на празничните концерти на площадите в столицата и страната.
Все пак няма как дори на 31-и декември всички да празнуват и 1% от хората ще работят в новогодишната нощ. Има професии, които не признават делник и празник. Сред тях са и хилядите сервитьори, хотелиери и музиканти, които ще се грижат за доброто настроение на празнуващите.
Когато става дума за празници, кризата сякаш се забравя – българите ще отделят същите суми за софри и подаръци, както и миналата година.
40% са приготвили до 50 лв. за посрещане на празниците
30% планират да похарчат между 50 и 100 лв., 21% - над 100 лв., а 9% нямат възможност да отделят нито лев.
Съвсем разбираемо, пенсионерите ще похарчат най-малко – до 20лв., и вероятно мнозина от тях ще разчитат на помощ от деца и близки.
До 50 лв. за празниците могат да си позволят хората с доход до 500 лв. и живеещите в селата и малките градове.
Между 50 и 100 лв. ще отделят най-младите, учащите (които също най-вероятно ще бъдат подпомогнати от най-близките си), заетите в частния бизнес, живеещите в областните центрове и столицата, и хората с доход над 1000 лв.
Над 100 лв. ще приготвят висшистите, хората с високи доходи, представителите на свободните професии и столичани. И тази година подаръците за Коледа и Нова година ще бъдат неизменна част от празничната атмосфера.
Половината българи смятат да похарчат за подаръци до 50 лв., 24% – до 100 лв., 9% - до 200 лв., а 15% казват, че нямат възможност да купят нещо на близките си. Утежняването на финансовото състояние
не намалява желанието на българите за благотворителност.
Напротив, състрадателността се увеличава и хората си дават сметка, че излишните за тях вещи могат да бъдат от полза за нуждаещите се.
С 11% е нараснал спрямо миналата година делът на българите, които ще отделят пари за благотворителност по Коледа. Най-вероятно и доверието към благотворителните кампании и ангажираните с тях публични личности се е увеличило.
40% от пълнолетните граждани у нас заявяват, че ще дарят пари, дрехи, ще купят подаръци или ще пратят есемеси за нуждаещите се. 43% категорично няма да участват в благотворителни инициативи, а 17% още не са решили.
И тази зима почти няма хора, които да са без топла връхна дреха – 97% имат палто или яке. Без връхна дреха за зимата са най-често хората, които твърдят, че личният им месечен доход е под 100 лв. , безработните и ромите.
Увеличил се е и делът на хората, които имат втори чифт здрави обувки за зимата – 76%, при 67% в края на 2008 г. Втори чифт здрави обувки нямат предимно най-възрастните, безработните, хората с ниски доходи, жителите на селата и ромите.
Новата 2010 г. ще бъде посрещната с надежди за по-добро бъдеще.В навечерието на Коледа оптимистите – както за бъдещето на страната (56%), така и за собственото си бъдеще (54%), са чувствително повече от песимистите (съответно 34% и 35%).
И през декември 2009 г. НЦИОМ установява почти пълно припокриване на личните и обществените перспективи. Само сред най-младите и представителите на свободните професии личният оптимизъм надвишава оптимизма за страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!