П разникът на Българската армия да бъде на Гергьовден не е случайно съвпадение. От векове Св. Георги се приема като покровител на войските, като образът на великомъченика се появява често по бойни знамена и военни отличия.
Денят на храбростта се чества от Българската армия още с нейното създаване - през 1880 г. княз Александър Батенберг издава указ за отбелязването на празника.
През първите години празненствата са скромни, предимно в София. По-късно обаче цар Фердинанд допринася за по-грандиозното честване на събитието.
През 30-те години празникът на войската се радва на особено голяма популярност. По това време е въведена и традиционната заря – през 1937 г.
Традицията на Гергьовденските паради е отменена от Отечественофронтовската власт през 1947 г.
В периода до 89-та година празникът се чества далеч по-сдържано, като датата е променена. Първоначално за ден на Българската армия е посочен 9-ти септември, а след това 23-ти същия месец.
След промяната на режима празникът отново е върнат на шести май. Това се случва през 1993-та година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!