Г лавният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на плащанията от Азербайджан по сметки на финансиста Калин Митрев .
Името на Митрев беше замесено в международния скандал „Азербайджанска перачница”. Разследване на няколко големи европейски медии показа как авторитарната власт на президента Илхам Алиев предполагаемо е изпрала 2,9 милиарда долара през „кухи” британски компании.
"Гардиън": Съпругът на Ирина Бокова е част от схема за изпиране на 2,9 милиарда долара
Съпругът на Бокова за скандала с милиарди: Свикнал съм да ме компрометират заради съпругата ми
Нова работа: Бокова влиза в управата на Колизеума
С част от средствата богатата на петрол държава е плащала на политици, журналисти и общественици за изчистване на имиджа си, смятат изданията.
Името на Митрев, който е представител на България в Европейската банка за възстановяване и развитие и съпруг на председателя на ЮНЕСКО Ирина Бокова, изплува в схемата заради извършено плащане от 425 000 евро към него от една от кухите компании.
По думите на финансиста това е напълно легален хонорар за консултантска дейност по хидротехнически проект в Азербайджан – укрепване на речни корита. Намесването на името му в предполагаемо пране на пари той смята за „кампания” срещу него и Бокова.
„Това е безсмислена спекулация. Достатъчно сензационна, за да предизвика интерес и да навреди на мен и на семейството ми.
За мен това е кампания”, заяви Митрев пред NOVA.
Митрев изтъква, че хонорарите са надлежно декларирани и обложени с данъци в България. Освен това са получени преди кабинетът „Борисов” 2 да го изпрати като български представител в ЕБВР през 2016 година.
В разследването, в което участва и българския сайт „Бивол”, се поставя под въпрос компетентността на финансиста по хидротехнически проект. От „Бивол” правят сравнение с консултантските хонорари на Ахмед Доган за каскадата „Цанков камък”.
„Да се поставя под съмнение моята работа и професионалната ми пригодност да я върша, е абсурдно”,
допълни Митрев.
Той изтъква, че е консултирал азербайджанския държавен проект в частта с извършените по него обществени поръчки и проследяването на изпълнението му.
Преди това вече е имал необходимия опит при наблюдаване на такива начинания.
Въпреки това вчера финансовият министър Владислав Горанов оповести, че правителството ще провери изнесената информация и ще поиска обяснение от Митрев за хонорарите му.
Днес правителството излезе с позиция, че ще изчака оценката на самата ЕБВР, в борда на която Горанов изпрати Митрев през 2016.
„Коментирахме в правителството ситуацията и преценихме , че дотук имаме само медийни публикации и информация от заинтересованата страна - Калин Митрев. Преценихме, че българското правителство преди да вземе окончателна позиция ще изиска с писмо становище на ЕБВР", заяви Горанов.
Финансистът по-рано потвърди, че дал обяснение на министъра, защото са заложени неговата репутация, тази на ЕБВР и тази на България.
"В обясненията си той заявява, че всичките възнаграждения са превеждани в негови лични сметки в България и в чужбина и всичките му доходи от консултантска дейност, независимо къде е живял и работил, са декларирани в България и са със съответните платени данъци", обясни Горанов по време на заседанието на кабинета.
В отговора Митрев е написал, че дори вече бил обсъдил скандалните публикации със съответните служби на банката и те нямат претенции към характера на неговата дейност по време, когато не е бил на работа там.
В рамките на назначената от Цацаров Националната агенция по приходите ще установи дали са налице данни за данъчни престъпления или пране на пари, свързани с хонорарите, уточняват от обвинението.
Очаква се по-късно днес от правителството да разкрият какво е показала събраната от тях информация.
„Трябва да се провери колко е законосъобразно всичко. Говорим и за репутация, понеже става въпрос за български представител в международна финансова институция”, заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред БНТ.
Ако вече имате мнение по избухналия скандал, можете да оцените Калин Митрев по скала от 0,1 до 10 , като оценка 5 е неутрална позиция, от 5,1 до 10 - положителна, под 5 - отрицателна. След като гласувате, ще можете да сравните своето мнение с мнението на всички гласували.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!