Пл ланикът на САЩ в София Джеймс Уорлик призна, че е нарушавал закона като свалял от интернет музика и филми.
На конференцията "Стимулиране на бизнеса в дигитална среда" посланикът напомни, че през годините навсякъде по света се нарушават правата на интелектуалната собственост в интернет. "Обзалагам се, че сред участниците има хора, които са си сваляли музика и филми от пиратски сайтове. Това е разбираемо и аз самият съм нарушавал закона в това отношение, но знам, че не е правилно", заяви Джеймс Уорлик.
Дипломатът посочи, че изключително популярни сайтове като zamunda.net или arenabg.com крадат от творци като Мария Илиева, от авторите на успешни български филми като "ТИЛТ" и Love.net.
"Влизаш в интернет и свободно си сваляш един такъв прекрасен филм. Това е същото като да влезеш в бижутериен магазин, да си свиеш някое бижу, да си го сложиш в джоба. Това е същото!", така Джеймс Уорлик образно описа ситуацията с кражбите на интелектуална собственост в интернет.
Според дипломата задачата е това явление да се пребори и да се търсят разумни решения. Уорлик подчерта, че в България вече се защитават носителите на авторско право.
"И бих казал, че навлизането на iTunes в България спомага в това отношение. Нещата не могат да се променят за няколко дни. Но все пак трябва да отбележим, че немалко потребители на музика са се придвижили от Napster към iTunes. Сега за повечето от нас може да се каже, че няма да влезем в piratebay.org и ще използваме търсачката Google.com. Всички сме свикнали с това", обърна се към участниците във форума Уорлик.
Певицата Мария Илиева, която също участва в конференцията заяви, че опазването на правата на интелектуалната собственост е важно и за икономиката на страната ни. Илиева, която е и продуцент, описа колко много хора работят за създаването на един продукт - хора, на които трябва да бъде платено за труда им.
Тодор Чобанов, който е съветник на икономическия министър по въпросите на културно-исторически туризъм, коментира, че в Северна Европа близо 90% от търговията е фокусирана в интернет. Тази търговия се възпрепятства или стимулира от различни фактори и на първо място е достъпът до мрежата.
Чобанов напомни, че у нас повече от 50% от домакинствата имат достъп до глобалната мрежа. Според него интернет търговията има голямо значение в сферата на туризма. Почти девет от всеки 10 решения за избори на дестинация за почивка се вземат в нета.
"България като туристическа държава трябва действително да фокусира своите усилия и в тази посока", каза Чобанов като допълни, че един от основните проблеми на този вид търговия е допустимостта на банковите разплащания.
В Европа те все още не са достигнали тази степен на развитие, каквато имат например в САЩ, където всички видове карти могат да се използват за продажби в Интернет. А според различни прогнози на тази Коледа и Нова година жителите на ЕС ще изхарчат над 50 млрд. евро в Интернет.
Чобанов смята, че едно от възможните устойчиви решения за борба с
нарушаването на авторските права е да се предложат евтини алтернативи на
пиратското съдържание.
Посланик Уорлик: И аз съм пиратствал в интернет
На конференция бе подчертано, че България като туристическа държава трябва да фокусира усилия за разширяване на търговията в интернет
6 декември 2011, 15:33
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!