Суданската полиция безуспешно е преследвала похитителите на тримата български пилоти, съобщи говорителят на Министерството на външните работи (МВнР) Весела Чернева пред БНР.
Тримата служители на "Хели еър" - българска компания, работеща по хуманитарна мисия на ООН, бяха отвлечени от седем тежковъоръжени мъже с джип вчера в Северен Судан, след като приземили хеликоптера си на площадка в Ум Шалая.
Те били натоварени
на джипа, а местната полиция тръгнала след
него. При преследването обаче колата
на суданските служби паднала в шахта се е преобърнала.
Двама полицаи са пострадали при инцидента. Преследването продължило и с хеликоптер. Няма основания да се смята, че българите са ранени.
Чернева припомни,
че
през последните седмици е имало
подобни инциденти с хуманитарни работници
и от други страни,
които са завършили благополучно, но отново посочи, че не иска да дава повече информация от съображения за сигурност.
Знае се, че
отвлечените са трима мъже - командир,
втори пилот и бордови инженер. И тримата
са с голям опит в хуманитарни мисии в
Судан.
Според "Стандарт" един от отвлечените е 40-годишният Бранко Чорбаджийски, баща на младата надежда на ЦСКА Божидар Чорбаджийски. От вестника твърдят, че са се свързали с футболиста, но той не е пожелал да коментира.
Българите са превозвали с редовен полет служители по прехраната на ООН, които при нападението от въоръжената групировка са избягали от мястото на инцидента.
Вчера вечерта от "Хели Еър" съобщиха, че пилотите са в добро състояние, до момента няма опасност за живота им.
Най-важното е, че е бил установен контакт с похителите.
Преговорите се водят от кризисен щаб от местните судански власти, ООН и българското МВнР.
Преговарящите са изразили оптимизъм за освобождаването на българите, които са със статут на хуманитарни служители на ООН. Още обаче няма искане за откуп.
Похитителите са поискали първоначално само храни, хляб, елементарни предмети.
Междувременно пред БТА Ганчо Даскалов, собственик на фирмата за селскостопанска авиация "Фортуна еър", разказа, че българските работници от авиацията в Судан живеят в изключително лоши условия. Те нямат никаква охрана, защото населението е настроено дружелюбно. Авиацията ни работи там поне от 20-30 години и ни познават, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!