България очаква международната екологична оценка за "Бургас-Александруполис", защото, ако се откаже едностранно, ще дължи неустойки, поясни министър-председателят Бойко Борисов.
Преди ден той вся смут не само в България с признанието, че страната се отказва от проекта и замразява АЕЦ "Белене". Думите му изненадаха дори енергийния министър Трайчо Трайков, който каза пред журналисти, че не може да повярва, че Борисов е казал такова нещо.
Би трябвало в такива случаи, когато ги питат, без да знаят какво съм казал, да изчакат, да чуят и тогава да говорят, коментира премиерът. "Но няма да сгреши повече - сигурно е", добави той.
Оценката няма как да е
положителна,
защото проектът попада в екологичната мрежа "НАТУРА 2000", каза Борисов часове след първото си изказването. "Аз не виждам кой експерт ще си постави подписа, че там няма опасност от екологична катастрофа или че може да се наруши екологичната мрежа", посочи той.
Нито една държава няма пари към момента да изгражда петролопровода, каза още Борисов. По думите му нищо не е направено до този момент.
Попитан дали ще се откажем от
"Бургас-Александруполис" след като получим екологичната оценка,
Борисов каза, че
проектът не е изгоден и обществото не го иска.
Той посочи, че за оттегляне от него трябва да има официално решение на Министерския съвет, когато е готова международната оценка, иначе ще бъдат предявени претенции към България.
За мен е важно какво мислят българските хора, какво искат нашите граждани, нашите потребители, отново заяви Борисов по време на днешното си посещение в Благоевград в отговор на журналистически въпрос
дали очаква някаква ответна реакция от руския премиер
Владимир Путин по повод вчерашното му изказване.
"Разбира се, факт безспорен е, че нито една от трите страни нито го е заложила в бюджета си, нито нещо се прави по този проект - каза премиерът. - На въпрос на гръцкия посланик аз отговорих по този начин. Кое вие не знаете от това? Ако отидем сега на магистрала "Тракия" - тя се строи, а ако отидем на проекта "Бургас-Александруполис" - няма нищо, едни ливади, гори и нищо. Това съм и казал. Кое е бомбата и какъв натиск да имам от Путин, за кое? Оставете руските медии. Искате ли да отидем в Бургас заедно и да попитаме хората от Бургаския регион дали искат всеки ден да влизат танкери по време на туристическия сезон?" - обърна се към журналистите министър-председателят.
Окончателното решение за
реализацията на проекта ще бъде следствие на
оценката за въздействието върху околната среда, която предстои да излезе и на мнението на експертите и на обществеността в района, каза и зам.-министърът на външните работи Марин Райков на конференцията "България и Европа: Нашата енергийна сигурност".
По думите на Райков окончателното решение ще бъде взето след като се направят всички необходими анализи, включително икономически.
Той каза и че много сходна е ситуацията с АЕЦ "Белене".
"За България от ключово значение е да бъде осигурен надежден европейски стратегически инвеститор. Трябва да имаме яснота за начина на финансиране и цената на проекта, както и по-ясна визия за пазарите, на които ще се изнася продукта", добави той.
Приоритет за България е газопроводът "Набуко",
който трябва да свърже Азия с Европа, заяви Райков.
Това е ангажимент, който e поет лично от премиера Бойко Борисов и тази линия ще се задълбочава, заяви Райков.
Той допълни, че България ще работи със своите партньори от европейските институции така, че до края на 2010 г. да бъдат приключени всички процедури, които ще позволят да се даде старт на строителство по "Набуко".
"70% от добре свършената
работа или от провала е добрата комуникация или съответно липсата на такава.
Комуникацията в момента е пропукана",
е коментирал пред Дарик радио министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев относно отказването ни от "Бургас-Александруполис".
Правителственото решение е ясно, когато има екологична оценка на въздействие, тогава ще се вземе решение. Оценката се чакаше към средата на годината, допълни Плевнелиев.
Очевидно експертите, на които
вярва или ползва са го подвели,
каза за премиера енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
"Не знам какво има в
правителствената кухня, но така получаваме много противоречиви сигнали. Смятам,
че в цената на централата (АЕЦ "Белене", бел ред.) неправомерно са включени лихвите в бюджета за
строителството й", поясни той.
Смутен съм от реакцията на премиера вчера и числата, които бяха посочени, АЕЦ "Белене" ще струва значително по-малко, е заявил Тасев пред репортер БГНЕС.
"С изявленията от вчера
за АЕЦ "Белене" се случи нещо симптоматично, което показва, че
българското правителство не знае какво да прави,
а това е лоша новина", е заявил пред БГНЕС експертът от Института за зелена политика Петко Ковачев.
Добрата новина беше анонсът, че ще се преразгледа и ще се замрази строежа на централата, но лошата е, че очевидно това е лично желание или под някаква форма провокирано изказване на министър-председателя и ние не можем да знаем какво ще се случи утре, е добавил той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!