Б лизо 45% от преподавателите в предучилищното и училищното образование са на възраст между 50 и 65 години. Едва около 6% са тези под и на 30 години.
Това показва писмен отговор на депутатски въпрос към министърът на образованието Красимир Вълчев.
Ще останат ли млади учители у нас (ВИДЕО)
Двоен скок на заплатите договориха ГЕРБ и ОП
Новите статистически данни затвърждават тревожни тенденции. В началото на годината от Синдиката на учителите в България изнесоха данни, според които в системата работят над 5500 пенсионери, а в много от учебните дисциплини има остра липса на специалисти.
Според Вълчев
"няма основание да се говори за “национална криза”, свързана с липсата на квалифицирани педагогически специалисти".
Над 50-годишни са 39 468, докато под 30 са 5530. През 2017 г. 1823 педагогически специалисти навършват пенсионна възраст, но заради разликата в осигурителния стаж, не всички от тях ще бъдат пенсионирани.
За една година общият брой на учителите е намалял с 436, като основните причини са обезлюдавянето, закриването на ученически паралелки и решението на някои учители да се реализират в други сфери заради по-добро заплащане, пише министърът.
От ведомството са предвидили 7 мерки за привличане и задържане на мотивирани учители.
Една от тях е 15% увеличение на учителските заплати от 1 септември т.г. Вълчев припомня плановете на кабинета да удвои възнагражденията в сектора до края на мандата си.
Сред другите мерки са гарантиране на социални стимули, въвеждането на държавен образователен стандарт, допълнителни квалификации, недопускане на насилие върху педагогическия персонал и въвеждане на специални мерки за привличане на млади педагогически специалисти още във висшите училища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!