Б ългарската православна църква почита днес паметта на Преподобния Иван (Йоан) Рилски Чудотворец, един от най-големите български светци, покровител и застъпник пред Бога.
По традиция стотици хора посещават на този ден в Рилския манастир и свързаните с отшелника-светец места, като неговия гроб, намиращ се на около 4 км. над Светата Рилска обител.
Днешният празник се нарича "Отчов ден".
Той се отбелязва и във всички храмове в страната, носещи името на светеца.
Поради звуковата близост обаче повечето хора го назовават "Очов ден" и се свързва с вярването, че Св. Иван Рилски имал чудотворната способност да лекува очни болести.
На този ден от 1995 г. се чества и денят на българския лекар
по инициатива на Българския лекарски съюз, който избира за свой покровител Свети Иван Рилски Чудотворец. Днес е и празникът на миньорите и на Софийската духовна семинария.
Свети Иван Рилски Чудотворец е български духовник, най-известният български светец и отшелник, покровител на българския народ, патрон и основател на най-големия манастир в България – Рилския.
Роден е около 876 г. в село Скрино, Дупнишко. Умира на 18 август 946 г. на 70-годишна възраст. Приживе той избира трудния път на отшелничеството, отдавайки се на пост и молитва.
След неговата смърт учениците на Св. Иван Рилски пренасят тленните му останки от Рилската обител в древния Средец. През 1183 г. мощите са отнесени в Унгария, но скоро след това отново са върнати. През 1195 г. цар Асен I тържествено пренася мощите на Свети Иван в Търново, където те остават почти три столетия. През 1469 г. реликвата е върната в Рилския манастир.
Гробът на светеца е посещаван от стотици поклонници,
туристи от страната е чужбина, които първо палят свещ в църквата, където все още стои саркофагът, съхранявал преди столетия мощите на Рилския отшелник. След това се провират през пещерата, в която е живял Йоан, преминаването през тесния проход означава, че нямате грехове.
Следващото поклоническо място е измиването за здраве на очите и лицето на чешмата, а в каменната стена край нея доскоро се оставяха листчета с молби, които светецът да изпълни. През тази седмица майстори измазаха стената край аязмото, така хилядите листчета с молби за здраве, отправени към небесния ни покровител бяха запечатани завинаги.
Новите желания, оправени към светеца се поставят в специална, но малка урна, закрепена на дърво. Последното място за поклонение е "молитвената" скала, на която Свети Иван се е молил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!