В ойникът, позирал за статуята на съветския войник, наречен по-късно Альоша, почина в Алтай на 92 години, съобщи ИТАР-ТАСС.
Той е живял в родното си село Налобиха в семейството на дъщеря си.
Алексей Скурлатов умира само дни, преди паметникът Альоша да навърши 56 години.
Открит официално на 5 ноември 1957 г., паметникът е висок 15 метра, а самата фигура, за която е позирал войникът е 10.50 метра.
Макар и открит официално през 1957 г., паметникът е готов три години по-рано.
Той е дело на архитектите Борис Марков, Петър Цветанов, Асен Марангозов и скулпторите Васил Радославов, Любомир Далчев, Тодор Босилков и Александър Занков.
Ситуиран е на Бунарджика, най-високото от седемте тепета на Пловдив в близост до паметника на руските освободители от Руско- турската война.
Всъщност Алексей Скурлатов не е позирал на живо за фигурата на съветския войник, за целта е направена негова снимка и по нея скулпторите по-късно са работили.
През 1944 г. той е участвал във възстановяване на телефонната линия София-Пловдив.
Преди 1989 г. паметникът беше възпяван в песни и стихотворения.
След това имаше опити да бъде премахнат, преобразен, а напоследък се превърна в обект за политически акции.
През месец септември някой закачи на раменете на гранитния войник огромно червено наметало, а вчера там висна транспарант с призив срещу кмета на Пловдив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!