П очти всеки столичанин е минавал покрай сградата на Биологическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е виждал сградата на Софийския районен съд. Не всеки столичанин обаче знае, че и двете постройки са били част от един комплекс. А строежът им е финансиран не от кого да е, а от фондация „Рокфелер“.
През 20-те години на ХХ век фондация „Рокфелер“ участва с една трета от средствата за построяване на сградата на Агрономическия факултет. Уникалната постройка е завършена през 1928 г. и е дело на архитекта философ Георги Овчаров и архитект Генко Попов. Тържествено е открита през 1932 г. Днес там се помещава именно Биологическия факултет.
При обявяването на конкурс за фирма, която трябва да изготви проекта за сградата, Академичният съвет настоява проектантите да осигурят прочут чужд специалист, който да сътрудничи при изготвянето на плановете. Избират немския архитект Паул Бонац, а Овчаров заминава при него на шестмесечно обучение.
През 1928 г. сградата на вече Агрономо-лесовъдния факултет, намираща се на ул. „Княз Симеон Търновски“ (днес Драган Цанков) № 8, е реалност. Зданието силно се откроява по стил и стабилност на монумента. Архитектът използва уникални фугирани тухли като външна мазилка вместо хоросан. Тухлите са изработени ръчно. Фасадната облицовка е направена от фигурирана зидария, която по стил е уникална и неизползвана дотогава в България.
Овчаров вмъква и т. нар. „скрити арки“ – на пръв поглед стената изглежда равна, но при по-внимателено вглеждане изпъкват тези елементи. Високите и тесни прозорци на фасадата допълват визията на зданието. Кулите и арките в екстериора и интериора създават атмосфера на средновековен замък. Вътрешните арки са проектирани за по-добра вентилация. Днес някои от тях са превърнати във витрини, терариуми и аквариуми.
Изграждането на сградата е финансирано не само от държавата, а и от Рокфелеровата фондация, която до 1928 г. дарява 16 млн. лв. за довършване на главното здание.
Днес Биологическият факултет разполага с обновени аудитории, но е запазен духът на първоначалния проект. Сградата обаче трудно се поддържа, тъй като са необходими средства за обновяването ѝ, разказа пред Vesti.bg деканът на факултета проф. д-р Мариела Оджакова. С реставрацията могат да се заемат само одобрени фирми, тъй като постройката е паметник на културата.
С финансовата помощ на фондация „Рокфелер“ е създаден и Институтът за народно здраве в София (днес Национален център по заразни и паразитни болести). Припомнете си подробности за дейността на организацията в България в следващото видео:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!