Няма да се разширява кръгът на разрешените случаи за евтаназия на бездомни кучета, но преценката за агресивността вече ще се прави само от оторизирания ветеринар, а не с участието на екозащитници.
Това обявиха след среща министърът на земеделието Мирослав Найденов и столичният кмет Йорданка Фандъкова.
По думите Найденов длъжностното лице е единственото отговорно в такива случаи.
В отговор на въпрос на БТА дали ще се въведе евтаназия на неосиновени бездомни кучета Найденов посочи, че това е практика на много места, но за това трябва да има широк дебат и Народното събрание трябва да реши законодателно това. На 8 април
в наредбата Министерството на земеделието за изискванията към обекти, в които се отглеждат домашни любимци, ще бъдат нанесени корекции
Промените ще засегнат изискванията към приютите за бездомни кучета, които според общината до момента оскъпяваха много евентуалното строителство.
Освен това по думите на Найденов ще има и допълнителен текст, който ще позволи на общините в страната да изграждат депа за временно настаняване на бездомни кучета.
Столичната община ще започне работа по проекта за временното съоръжение веднага, каза Фандъкова.
Депата ще са по подобие на съществуващите в момента такива, в които се настаняват животни под карантина.
Министър Найденов каза, че след като агенцията по безопасност на храните и общините носят пряка отговорност за кучетата по улиците, няма как някой друг да бъде с делегирани дейности по надзора.
Това означава, че екозащитниците, които в момента са "надзорници" на кучета, няма да са сред оторизираните за това.
Кметът на София посочи, че на неправителствени организации, свързани със защитата на животни, ще бъдат предоставени терени и за временни депа, които да финансират и изградят.
От 8 април започват проверки на общините за наличието на програми за овладяване на популацията от бездомни животни.
Найденов посочи, че ще се налагат глоби на тези, които не са изпълнили задълженията си. Предстои и разговор с министъра на здравеопазването Десислава Атанасова.
Процедурата за агресивността е записана в Закона за защита на животните, обясни преди няколко дни столичният кмет Йорданка Фандъкова.
По думите й когато граждани извикат екип на "Екоравновесие", защото има конкретен случай на пострадал от куче човек, там отива петчленна комисия. Това са екологът на района, служители на общинска полиция, областната дирекция по безопасност на храните, от Столичния инспекторат и представител на неправителствена организация.
Според Фандъкова случаите, в които представителят на НПО-то отказва да подпише протокола и това куче реално не се определя като агресивно, са десетки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!