И скам да припомня на хората в Розово, че при приемането на Търновската конституция българските патриоти са записали, че всеки роб, откъдето и да идва, щом стъпи на българска територия става равен и свободен.
Така президентът Росен Плевнелиев коментира във Варна случая в село Розово, откъдето с протести бяха изгонени 17 сирийски бежанци. Те впоследствие наеха нова къща в с. Крън.
Държавният глава изрази благодарност към жителите на Крън. По думите му те са доказали с действията си, че помнят завета на предците си.
Вицепрезидентът Маргарита Попова също коментира случая
при вчерашното си посещение в Клисура. „Никой да не е посмял да хвърля прах върху народа и да набеждава обикновените хора, че мразят, че не могат да обичат, че не могат да се разбират с други хора, макар и различни, и че са готови едва ли не на насилие. Политиците са тези, които трябва да възпитават и да си вършат работата, те трябва да предвиждат опасностите и да ги предотвратяват“, каза Попова.
Президентът Плевнелиев коментира още ситуацията в Украйна и предстоящите избори.
ЕС и демократичният свят трябва да дадат силен и решителен отговор на ставащото в Украйна, каза той и посочи, че за пръв път след Втората световна война в Европа се преначертават граници чрез оръжие, агресия и окупация. Това е сериозна промяна – както историческа, така и във всички други направления, включително в сектор сигурност, каза президентът.
Днес определени, външни за Украйна сили, имат интерес от непровеждане на избори в тази страна, посочи Плевнелиев. Според него трябва да се направи всичко възможно украинският народ сам да решава своето бъдеще и затова ЕС трябва да го подкрепи.
За предстоящите евроизбори президентът коментира, че
би се радвал, ако българските политици се върнат към задълженията си
и започнат да дебатират по европейската тема. Той посочи, че българският народ не е разделен по отношение на своето европейско бъдеще. Посоката е ясна, но още имаме какво да свършим, каза президентът. По думите му политиците трябва да спрат постоянно да се оплакват и обясняват, че нямаме план и сме разделени, а да кажат ясно как виждаме ЕС до 2020 г., кои инициативи на съюза са важни за България и как може да бъде изпълнен заветът на Апостола българите да са равни с другите народи.
По-рано през деня Плевнелиев участва в националния събор в Плиска по повод на 1150 години от Покръстването на българите.
„Преди 1150 години България била най-голямата държава в Югоизточна Европа. През нейната територия са минавали едни от най-важните пътища, свързващи четирите краища на познатия тогава свят. Свети княз Борис обаче е първият български владетел, който си е дал сметка, че не придобитите нови територии, а вътрешното единство, културата и духовността са силата на народа и тази спойка, която е залог за неговото бъдеще“, каза президентът.
„В историята ни големите дела са изисквали тежки жертви от първите мъже на държавата. Но тя е запомнила именно онези, които са имали силата да ги направят, вместо слабохарактерно да пожертват своя народ. Именно този урок сме длъжни да си припомним днес. Всички ние, българските политици, подобно на свети княз Борис, трябва да жертваме своето его и своето самолюбие в името на успеха на нацията“, каза Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!