П резидентът Росен Плевнелиев заяви, че България има историческата отговорност да върне тленните останки на цар Самуил (997 – 1014 г.) на родна земя.
„От днес нататък България ще има своя държавен знак на почит към своя велик цар Самуил“, каза държавният глава в словото си при официалното откриване на паметника на владетеля. Монументът бе разположен до базиликата „Света София“ в столицата.
„Помним делото и саможертвата на Самуил и неговите воини,
които ни показаха как се води битка за България до последен дъх. Самуил е историческа фигура, която е символ на борбата за спасяване на българската държавност. Делото му е повече от актуално и днес, когато отстояваме каузата на демократичната българска държавност и европейско бъдеще“, отбеляза Плевнелиев.
„Така се е стекла българската съдба, че не знаем къде са погребани мнозинството от нашите царе. Ето защо,
нашето поколение има своята историческа отговорност да направи всичко възможно костите на цар Самуил да се върнат на родна българска земя“,
каза още Плевнелиев, цитиран от президентската пресслужба.
По думите му българската държавност не бива да се успокои докато тленните останки на Самуил не намерят вечен покой в родината, и то в базиликата „Св. София“, в която той се е черкувал.
„Сякаш символично, срещу паметника на Самуил има уникална скулптура на Самуиловите воини на великия Далчев. А зад паметника е базиликата „Св. София“ – вековният духовен символ на столицата, едно напоено с история място, тясно свързано със съдбата на Самуил“, каза държавният глава.
„Преди година като български президент, в присъствието на представител на гръцкото правителство, отдадох почит пред тленните останки на цар Самуил, които се намират в музей в Солун, ярко доказателство за европейски подход в историята и политика на добросъседство. Връщането на костите на Самуил в България ще бъде и акт на историческо помирение между два народа – българския и гръцкия, които са воювали помежду си и са проливали кръв“, подчерта държавният глава.
„Надявам се, този паметник, този символ на нашата признателност към делото на цар Самуил да не ни разедини.
В България все още се строят паметници на комунистическия лидер, който за малко да подари българската държавност като 16-а република, но иначе спорим, когато се открие паметник на велик български цар, отстоявал до последен дъх българската държавност“, подчерта Плевнелиев.
„В столицата на България имаме паметници на Съветската армия и на руския император, но нямаме паметник дори и на основателя на българската държава. Нямаме паметници на Крум, на Аспарух, на Омуртаг, на Симеон и на много други велики български владетели. Като президент ще се радвам националните паметници на велики български владетели да се множат. Длъжници сме на младите“, допълни президентът в словото си.
„Надяваме се с нашите братя в Македония скоро заедно да отбелязваме делото на Самуил.
Присъствието на предстоятеля на Македонската православна църква архиепископ Стефан заедно с българския патриарх Неофит в деня на Светите братя – 11 май, да е едно доказателство, че България и Македония могат заедно да отбелязват значими и споделени от двете държави събития“, категоричен бе Плевнелиев.
„Обръщам се с думи на благодарност и към посланика на Република Македония за неговото присъствие днес тук, жест, който високо оценявам“, каза той.
Монументът на цар Самуил бе осветен от българския патриарх Неофит. Церемонията по откриването на паметника протече при сериозни мерки за сигурност. На нея присъстваха кметът на столицата Йорданка Фандъкова, служебният министър проф. Георги Близнашки, директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров, както и много граждани, които отдадоха почет паметта на българския владетел.
Преди откриването на паметника се разрази дискусия около проекта на автора на скулптурата Александър Хайтов, както и дали мястото до базиликата „Св. София“ е подходящо избрано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!