Сб бодата и демокрацията не просто трябва да се ползват, те трябва да се защитават, включително и в тежки времена. Това каза президентът Росен Плевнелиев, който участва в молебен за жертвите на комунизма, отслужен днес пред мемориала пред НДК.
Днес се отбелязва Денят на признателност и почит към жертвите на комунизма. Това се случва за втора поредна година, след като през януари 2011 г. Министерският съвет прие предложението на президентите Желю Желев и Петър Стоянов 1 февруари да бъде отбелязван като такъв ден.
Осмислянето на най-близката ни история е задължително условие, за да можем да приемем ценностите, върху които се гради нашето общество. Това осмисляне е един от пътищата за постигане на независимост, на справедливост, на помирение, към които продължаваме да се стремим и днес, каза президентът.
В речта си, той припомни, че на 1 февруари 1945 г. 147 българи от елита на страната получават смъртна присъда от Народния съд.
Държавният глава изтъкна, че смъртта на тези българи e един от символите на репресиите срещу българския народ, след които у нас се установява комунистическият режим.
"Въпреки желанието да гледаме напред, а не да ровим старите рани, истините за комунистическия режим са живи в нашите спомени, спомените на нашите родители, на обществото, а фактите не трябва да бъдат забравяни", каза Плевнелиев.
Той изброи репресиите върху елита на българската нация и добави:
"В пиринския край нашите родители с милиция бяха принуждавани да забравят, че са българи".
Той припомни "онова национално предателство, извършено от ЦК на БКП, когато единодушно гласуваха да подарим независимостта си и националния суверенитет на Съветския съюз ".
"В историята не само на България, но и на много европейски държави XX век е белязан от идеологическо мотивирано, политическо насилие, жертви на което в Европа има милиони. Разликата е, че в Европа жертвите на това насилие се помнят и се почитат, докато у нас все още могат да се чуят призивите: Да забравим миналото!", изтъкна президентът.
Плевнелиев обобщи, че на стария континент се стремят да почитат паметта и историята в нейната цялост, за да може следващите поколения да знаят и помнят. Той е убеден, че честването на Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим повече ще ни обедини, отколкото да ни раздели.
"Повече от 20 години от краха на тоталитарния режим свободата и демокрация за нас са неотменима ценност, те са даденост, всички ние се ползваме от тях, но това не беше така", припомни държавният глава.
Плевнелиев каза още, че е имало времена, когато и свободата, и демокрацията трябваше да се устояват и много достойни българи доказаха това със съдбата си. Като свидетелство за това, че тези две изконни ценности трябва да се защитават държавният глава посочи животът на тези хора.
Президентът поднесе венец пред мемориала на церемония, на което присъстваха много официални лица и репресирани.
Плевнелиев: Да гледаме напред, но и да помним комунистическия режим
Въпреки желанието да гледаме напред, а не да ровим старите рани, истините за комунистическия режим са живи в нашите спомени, каза президентът
1 февруари 2012, 12:56
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!