Една модерна, успяваща, просперираща държава се гради и развива, уповавайки се на науката, образованието, изкуството и културата.
Това каза президентът Росен Плевнелиев в словото си на официалната церемония пред паметника на св. св. Кирил и Методий пред Националната библиотека в София по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
24 май е най-истинският, най-българският празник,
символ на националното ни обединение около
духовността, знанието, културата, каза държавният глава.
Той изтъкна, че делото на светите братя е залегнало в процеса на изграждането на българската държава и на формирането на българската нация. То остава завинаги вплетено в превратната история на България и ни помага във времена на изпитания да се обръщаме към езика и културата, да търсим упование в силата на знанието, духовността, вярата, каза президентът.
Той изрази увереност, че и днес това са основите,
върху които градим просперитета и успешното си бъдеще.
Росен Плевнелиев посочи още, че 24 май е
празник и на европейските ценности, на споделеното културно наследство
и на общото европейско бъдеще. Кирил и Методий не само отредиха на България заслужено място на културната и политическа карта на Европа и света, но и изградиха духовни мостове и спомогнаха за обединението на Европа, отбеляза президентът.
С основание се гордеем, че светите братя са обявени за съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II.
Днес отправяме благодарност към нашите учители, към учителите на нашите деца и внуци. На днешния ден благодарим на всички, които се грижат за опазването на културно-историческото ни наследство, каза Плевнелиев. Отправяме благодарност към представителите на научния елит; на всички, които работят за развитието на България. Изразяваме своето възхищение към дейците на културата и изкуството.
Държавният глава се обърна към съвременните будители и увери, че не са сами в своята кауза.
За да можем днес и в бъдеще с още по-голяма гордост да пеем "Върви, народен възродени, към светли бъднини върви" ни е нужно обединение за духовното и културно съхранение на България, каза Плевнелиев.
Кметът на София Йорданка Фандъкова отбеляза, че
силата на
словото е огромна и призова да я използваме градивно.
Честването пред Националната библиотека започна с водосвет, отслужен от Знеполския епископ Йоан, а патриарх Неофит благослови за празника.
Хорът на Националното музикално училище "Любомир Пипков" изпълни училищния химн "Върви, народе възродени" от Панайот Пипков. Първокласници от софийското 20-о основно училище изпълнига стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов, а деца от 4-о училище пуснаха балони с буквите от азбуката ни.
Президентът Плевнелиев поднесе венец на Паметника на св.св. Кирил и Методий.
Сред присъствалите на церемонията бяха председателят на парламента Михаил Миков, министърът на културата Владимир Пенев, депутати, посланици, граждани.
Честването на 24 май в София започна с общоградско шествие, в което се включиха ученици, учители, просветни и културни дейци, депутати, граждани.
По повод 24 май в Националната библиотека е подредена изложбата "В светлината на словото", посветена на 1150-години от Моравската мисия на Кирил и Методий.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!