В българското здравеопазване на пациентът по всичко личи, че се гледа като на ходещ портфейл. Повече пациенти – повече приходи, това е основният принцип в системата.
За болните се води сериозна борба, в която вече са замесени и линейките.
Това разкрива разследване на Нова ТВ и репортерът Генка Шикерова.
Преди няколко месеца майката на Марияна Ганева пристига в София, за да помага на дъщеря си в отглеждането на малко дете. Един ден семейството ѝ я намира паднала на земята и вика линейка.
„Когато пристигна лекарят, той започна да умува къде да я откарат. Когато го попитах дали ще отидем до „Пирогов”, той каза, че там заради ремонтите е по-трудно достъпна болницата и трябва да видим къде ще отидем и започна да звъни на други лекари. На 2-3 пъти не успя да се свърже с някого. Последният път успя и се свърза с лекар от болница”, разказа Марияна Ганева.
Принципът, на който трябва да се карат спешните пациенти е най-близкото лечебно заведение, в което може да бъде оказана помощ.
Такава е заповедта, издадена от здравното министерство миналата година.
По неясни причини линейката с майката на Марияна, която е в столичния квартал “Хаджи Димитър”, не отива в ИСУЛ, подминава Окръжна болница, “СофияМед”, не поема към желания от пациента “Пирогов”, а се озовава в ортопедична болница “Витоша”.
Там обясняват, че трябва да се направи спешна смяна на тазобедрена става. С началото на операцията обаче настъпват усложнения. Жената е преместена в друга болница, но лекарите не могат да я спасят и тя умира.
Няколко седмици дъщерята прави опити да вземе документите от болницата по ортопедия, за да погребе майка си. И на поредното позвъняване чува това от управителя на болницата д-р Орлин Филипов – управител на болница “Витоша”:
„Притеснявам се да не ви подлъжат. Има гладни адвокати, които се чудят как да „изкилифинчат” нещата и да опозорят човек, за да може да спечелят някой лев”.
Управителят на болницата отказва да говори пред камера. Писмено той обяснява, че за пациента е направено всичко необходимо. Усложненията са били твърде много.
Междувременно, повече от месец, Марияна Ганева чака отговор институциите към Министерството на здравеопазването защо майка ѝ не е откарана в най-близката болница. Чака и резултатите от аутопсията, за да разбере причините за смъртта. Последното, което е чула е, че скоро няма да стане.
Плаща ли се на линейки, за да карат спешните пациенти в определени болници? Разкритията на Генка Шикерова продължават и в петък в „Здравей, България”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!