„Във Фонда идват сложни медицински случаи, които изискват много сериозен анализ. Има случаи, когато дори в чужбина едно дете не може да бъде излекувано”. Това коментира в „Здравей, България” новият директор на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ. Според него „ако едно лечение може да бъде провеждано в България е нормално то да бъде провеждано в България”.
„Моята задача оттук нататък е да се стабилизира работата във Фонда за лечение на деца и да се върне доверието в него. Надявам се това за мен в личен план да бъде временно нещо, тъй като имам достатъчно стаж зад гърба си и да бъда директор не ме блазни”, допълни Пилософ.
Той посочи, че назначаването му на поста е било изненада и за самия него. „Обадиха ми се по телефона онзи ден”, коментира той.
„Фондът има две структури. Едната е чисто административната, на която е бил шеф Павел Александров и която сега аз поемам. Другата е общественият съвет, който заседава два пъти в месеца и взима решения за пациентите, които трябва да бъдат изпратени за лечение в чужбина. Не се занимава с оперативното управление на фонда”, поясни Пилософ.
„Абсурден бе начинът, по който бе представена информацията за зрелищната акция във фонда. Подобен тип зрелищност неблагоприятства за никого, защото доста често обвиненията се оказват доста по-различни от първоначалната информация. Накрая обикновено се приключва с оправдателни присъди. Доверието във фонда е категорично нарушено в момента и със сигурност той няма да може да събира дарения. Работата на проф. Пилософ ще бъде много по-сложна от когато и да било”, обясни правозащитникът Деница Сачева.
„Друга важна подробност е, че фондът е второстепенен разпоредител на бюджетни средства. Министерството на здравеопазването следва да извършва оперативен контрол върху това какво се случва там”, уточни Сачева.
„Основният проблем на българските деца е, че те продължават да се лекуват с дарения, а основният проблем на родителите е, че търсят първо медиите, за да могат да събират средства, а не вярват в българската здравна система. Това е големият дебат – така ли трябва да се организира лечението на нашите деца?”, поясни още Деница Сачева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!