България е пета в света по застарялост на населението - 24,2% от населението й е над 60 години, показват данни от най-новия доклад на демографския отдел на ООН, цитиран от "Дойче веле".
Само за 10 години броят на хората над 60-годишна възраст на планетата се е увеличил със 100 млн. В момента техният брой е 700 млн., или 11% от световното население.
Според изследването старостта е в настъпление навсякъде по света - до 2050 г. 2 млрд. души ще са на повече от 60 години, което се равнява на 22% от световното население.
Без паралел в историята на човечеството
В новия си доклад ООН предупреждава, че тази степен на застаряване е без паралел в човешката история.
Обезпокояваща е и една нова тенденция: паралелно с бързо растящия брой на възрастните намалява броят на децата под 15 години, както и броят на хората в трудоспособна възраст (15 - 59 години).
В световен мащаб броят на хората над 60 години ще надхвърли броя на децата през 2045 г.
В развитите части на света това се е случило още през 1998 г. Главната причина за тези процеси е спадът в раждаемостта, което се е превърнало в универсален проблем.
Демографите смятат, че раждаемостта едва ли някога ще се върне на високите си нива от миналото. В този смисъл промените в демографската структура на света са необратими.
Застаряването е процес с дълбоки последици. То засяга всички аспекти на икономическия и социалния живот и ще промени фундаментално политическите структури, тъй като влияе на тенденциите на гласуване и политическата репрезентация.
Нарушените демографски пропорции водят до промени в самите основи на обществото, твърдят демографите.
България - в първата десятка на най-застарелите
Застаряването засяга всички части на света, но най-застарели са развитите държави. България е сред 10-те най-застарели държави. Тя е пета в света - 24,2% от населението й е над 60 години.
"По-стари" от българите са само японците, италианците, германците и шведите.
По критерия средна възраст на населението България е седма в света със средна възраст 41,5 години.
Степента и бързината на застаряване в България изглеждат застрашителни. В предишното демографско проучване на ООН от 2007 г. България беше седма по застаряване, с 22,9% население над 60 години, и девета по средна възраст на населението си - 40,6 години.
До 2050 г. средната възраст ще се увеличи с 10 години
Степента на застаряване е различна за различните региони и държави. Европа е сред най-застарелите части на света, а Южна Европа - където е България - има значително по-застаряло население в сравнение със средната възраст за Източна Европа.
В развитите държави всеки пети е на повече от 60 години, а до 2050 г. това ще важи за всеки трети.
Нараства и броят на хората на над 80-годишна възраст. В момента броят им расте с по 4% на година, като тенденцията е към покачване.
Между развиващите се и развитите държави все още има големи разлики, но според демографите до средата на 21 век развиващият се свят ще бъде също толкова застарял, колкото са развитите страни в момента.
Средната възраст на световното население е понастоящем 28 години. Най-младата държава е Нигер със средна възраст на населението 15 години.
Най-старата е Япония – със средна възраст 44 години. През следващите четири десетилетия средната възраст на световното население ще се вдигне на 38 години.
Сред възрастните преобладават жените
Тъй като жените живеят по-дълго от мъжете, те съставляват и по-голямата част от застарялото население.
В момента жените над 60 години са с 66 млн. повече от възрастните мъже, а в групата на над 80-годишните жените са двойно повече от мъжете.
При хората над 100 години броят на жените е пет пъти по-висок от броя на мъжете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!