К олко пъти сте се изкушавали да пресечете на червен светофар или да притичате между автомобилите на оживен булевард? А знаете ли, че освен груби обиди от шофьорите, можете да отнесете и глоба?
Екип на Vesti.bg засече над 20 нарушения от пешеходци, които пресичат неправилно само за няколко часа в София на три различни локации. А статистиката на пътните полицаи показва, че хората масово пресичат неправилно.
На кръстовището на бул. „Цар Борис III” и бул. „Гоце Делчев“ най-често можете да видите забързани пешеходци, които не чакат зеления сигнал на светофара. Веднага след като слязат от трамвая, масово хората решават да притичат до отсрещния тротоар.
Рисково както за пешеходците, така и за шофьорите може да бъде пресичането на червено на Орлов мост. Там е една от опасните локации в София. Дългото чакане на светофара изнервя хората и много от тях решават да пресекат на червено. Принципът обикновено е, че тръгне ли един и други го следват. А най-честото оправдание е: „Светеше зелено, когато тръгнах“.
Грубо нарушение е и пресичането на платното в т.нар. „триъгълник на властта“ - между сградите на Министерския съвет, Партийния дом и Президентството. Макар че има подлез, много от пешеходците предпочитат да минат отгоре като си спестят слизането и изкачването на стълбите.
Пресичането на червен светофар, по диагонал на пътното платно или на няколко метра от пешеходната пътека е нарушение. Всеки пешеходец може да отнесе глоба от 20 лв., ако не спазва закона. Пресичането на червен светофар се наказва с 50 лв. глоба.
6192 души са били санкционирани за неправилно пресичане в столицата през изминалата 2015 година, съобщиха от столичната полиция за Vesti.bg. На 33-ма са съставени актове, а на останалите – фишове.
По-тежки могат да бъдат санкциите за хората, които прескачат заграждения, мантинели или други ограничения, за да минат от другата страна на платното. Пътните полицаи издават фиш, а ако пешеходецът откаже да го подпише, му се съставя акт. Ако този акт не бъде платен, той се препраща към Националната агенция по приходите, която трябва да събере сумата.
Според пътни полицаи най-опасната група пешеходци са възрастните хора над 64 години, които най-често са облечени в тъмни дрехи и внезапно излизат на платното. Ако шофьорът не го види навреме, може да не успее да реагира достатъчно адекватно, предупреждават експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!