Омбудсманът Константин Пенчев атакува в Конституционния съд (КС) текста от Закона за личните документи, според който МВР може да наложи на български граждани с необезпечени дългове над 5000 лв. забрана да напускат страната.
Това е първото искане за установяване на противоконституционност на текстове от закон на Пенчев, който е на поста от октомври.
Правото да се напуска страната е едно от основните конституционно закрепени права на гражданите, обосновава се Пенчев.
Правото да се напуска страната може да се ограничава със закон само за защита на изключително важни обществени интереси – от естеството на националната сигурност и народното здраве или за защита на правата и свободите на други граждани, пише омбудсманът в искането си до КС.
Пенчев е категоричен, че икономическият интерес не оправдава такава висока степен на защита като в случая — ограничаване правото на свободно придвижване на гражданите.
Защитата на правата на кредиторите, както редът и способите за събиране на публичноправни и частноправни вземания, са уредени в съответните нормативни актове.
"Не оспорвам важността на събирането на публичноправните вземания – плащането на данъци и такси е конституционно задължение на гражданите.
Държавата може да налага ограничения, с цел събиране на вземанията си, но за да са оправдани тези ограничения, с оглед защитата на конституционните права на гражданите и постигане на целта им, те следва да засягат правата на гражданите в имуществената сфера.
Ограничаването на правото на придвижване извън пределите на страната не гарантира събиране на вземанията", пише омбудсманът.
Преди да бъде избран за омбудсман, Константин Пенчев бе председател на Върховния административен съд (ВАС).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!