Бебе на два месеца спи с родителите си на кушетка под открито небе сред съборените постройки в гетото в "Меден Рудник", предаде кореспондентът на БГНЕС в Бургас.
Това разказаха от Областния ромски съюз в Бургас.
Майката на пеленачето е подала молба за настаняване в общинско жилище. Тя е картотекирана, но документите й са подадени едва преди седмица.
Събарянето на гетото в най-големия бургаски комплекс мина вчера тихо и кротко, без ексцесии. Някои от ромите дори сами събаряха къщите си, за да вземат строителния материал.
Общо 100 роми останаха без подслон, след събарянето на незаконните постройки, уточни Доков.
Те ще търсят подслон и препитание в други региони на страната. Някои ще отседнат при близки и роднини. 19 от ромските постройки в квартала бяха обявени за незаконни от общината, както и от РДНСК.
В началото на септември първо бяха срутени къщите в гетото в "Горно Езерово". Акцията там премина със закани, клетви, камъни и псувни срещу служителите на реда. В момента част от жителите са тръгнали към родните си места - Сливен, Ямбол и Северна България.
По повод събарянето на гетото в "Горно Езерово", Българският хелзинкски комитет излезе с декларация, в която пише, че ако прогонването на хората и разрушаването на къщите се осъществи, с това страната ни ще извърши тежко нарушение на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи.
Ромската фондация "Романи Бахт" пък обяви, че е задействала процедура в Организацията на Обединените нации (ООН) заради акцията по събарянето на незаконните къщи.
В документа се казва, че с премахването на постройките се нарушава правото на неприкосновеност на личния живот на човека на дискриминационна основа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!