Но одното събрание прие на закрито заседание доклада на Държавната комисия по
сигурността на информацията (ДКСИ) за 2009 г.
Документът е с гриф за
сигурност "поверителен" и поради тази причина заседанието премина при закрити врата.
По думите на председателя на ДСБ Иван Костов,
той е приет "убедително", а против са били само
депутатите от Синята коалиция.
Преди засданието Цвета Маркова, педседател на Държавната комисия, съобщи, че девет души са били осъдени за издаване на класифицирана информация при образувани 35 наказателни производства.
"Има силно очертана тенденция за засилване на прокурорските проверки и приключване на наказателните производства, включително срещу лица, които са предизвикали нерегламентиран достъп", отбеляза тя.
Маркова съобщи, че няма случай на отказан достъп до класифицирана информация на някой от новите управляващи.
На въпрос дали смята, че с оглед на новата стратегия по сигурността трябва цивилното и военното разузнаване да се слеят, Цвета Маркова заяви: "Този коментар го чувам от 2002 г.
Въпрос на целесъобразност е. Не бих могла да дам еднозначен отговор. Въпросът по-скоро е какво налага промяната. От промяна се нуждае нещо, когато то не работи и само в случай, че анализите покажат лоша стиковка между тях или между тях и останалите органи на изпълнителната власт. Харесвам работата и на двете разузнавания и доста сериозно трябва да се мотивира една промяна.
Председателят на Държавната комисия по сигурността на информацията очаква намаляване на бюджета на комисията. "За сметка на някои от дейностите или сключените договори ще се справим. Вероятно ще се наложат структурни промени в администрацията", посочи Цвета Маркова.
Сред приоритетите на Комисията за защита на информацията през
2010 г. са посочени подобряване на организацията и
качеството на работа на органите за защита на класифицираната
информация, както и продължаване на процеса на актуализиране на
нормативно правната уредба и привеждането в пълно съответствие с
изискванията на НАТО и ЕС, е записано в доклада.
Ще се работи и
по подобряване на мерките за защита на чуждестранната
класифицирана информация.
"Очаквам ерозия на защитата на класифицираната информация в
страната.
Имаме силно недоверие към този състав на комисията, той
трябва да си отиде, защото не си върши работата", заяви Иван
Костов след обсъждането.
Имаме
няколко групи сериозни причини да не подкрепим доклада
на председателя на ДКСИ Цвета Маркова, обясни Костов. "Една от тях се отнася до големите злоупотреби за около 22 млн. лв. при строителството на сградата-офис на комисията, защото тя е двойно по-скъпа от нормалното, без изградени и всъщност "осветени" системи за защита", добави той.
Според него всичко там е декласифицирано и сградата е загубила свойството си да бъде офис на тази комисия. Това е една от причините за нашето категорично недоверие към самата Цвета Маркова, подчерта депутатът.
"Тя си позволи да злоупотреби и да направи инсинуация по мой адрес, казвайки че аз едва ли не съм свързан с хората, които са злоупотребили точно с тези пари. А аз й казах, че това е абсурд, защото точно ние сме хората, които разкриваме тези неща. Призовах я да се извини, но тя не го направи, което говори зле за нея", поясни Костов.
Лидерът на ДСБ има и други сериозни причини да не подкрепи доклада на ДКСИ - има механизъм, по който партньорските служби се изказват за качеството на работа на българската комисия. Сините депутати са поискали първо да се предоставят тези доклади и тогава да се формира мнението на българския парламент.
Твърдението на ръководството на ДКСИ било, че тези доклади са положителни, но "ние получаваме противоречиви сведения за това", уточни Костов.
"Ние сме много критични към тази комисия, така не се защитава националната сигурност на страната, това не са методите, не са способите... Много съжалявам, че се стига да такава абсолютна девалвация и на Народното събрание като ключов орган, който трябва да дава и пример за това как прецизно, точно и неотстъпно да се защитава тази сигурност на страната през сигурността на информацията", обобщи Костов.
ДКСИ трябва да бъде санкционираща при нарушаване на Закона за защита на класифицирана информация при големи институции - на комисиите в Народното събрание, на самите народни представители. ДКСИ трябва да контролира и МВР- представете си ръководството на тази комисия и на министерството и кажете кой кого може да контролира", запита Костов.
Става въпрос и за контрол на ДАНС, но ДКСИ въобще не си и помисля, че това й е задачата", допълни синият депутат.
"Към медиите също изтича класифицирана информация, стават скандали и ...по този начин отново започва процес на разграждане на институциите. Комисията трябва да санкционира и всеки политик, когато изнесе класифицирана информация", заключи Костов.
Пази ли се поверителната информация
Парламентът прие на закрито заседание доклада на Държавната комисия по сигурността на информацията за 2009 г., против беше само Синята коалиция
3 юни 2010, 14:36
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!