Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) призова редица европейски страни, сред които и България, да ликвидират корупцията в своите съдебни системи, като същевременно предложи мерки за премахване на този бич.
Корупцията е пуснала дълбоки корени в държави като Армения, България, Хърватия, Грузия и Македония, както и в Косово, твърди неправителствената организация "Транспарънси интернешънъл", цитирана в доклада на асамблеята.
В документа ПАСЕ настоява съдиите, прокурорите и полицейските служители да получават подходящо заплащане в цяла Европа.
Процедурите по назначаване и издигане в йерархията на съдиите трябва да бъдат базирани единствено на заслугите им. Не бива имунитетът на съдебния персонал да бъде препятствие за съдебно преследване, посочва асамблеята, която предлага специализирани екипи да разследват съдебните решения, за които има подозрения, че не са безпристрастни.
От ПАСЕ предлагат също да се създаде механизъм за контрол върху имущественото състояние на съдиите и прокурорите, което да става при зачитане на независимостта и достойнството на служителите в правосъдието.
Швейцарският сенатор Дик Марти приветства мъжеството на италианските магистрати пред лицето на мафията и окачестви корупцията в правосъдието като "вирус, който води до гангрена на всички структури" в държавата.
Законите срещу клеветата не бива да се използват за спиране на критични статии и сатира в медиите, настоява още Парламентарната асамблея.
В специална декларация ПАСЕ заяви, че репутацията на дадена нация или религия "не може и не бива да се защитава чрез нормативни актове за клевета или обида".
Правителствата трябва да отхвърлят погрешното позоваване на националния интерес, когато правят това, за да попречат на журналистите да си вършат работата.
Организацията призовава Азербайджан и Русия да внесат изменения в законите си за клеветата и обидата, а Турция да преразгледа практическото им приложение.
Азербайджан, Армения, Молдова, Русия и Украйна трябва да гарантират равен достъп на всички политически партии и кандидати до медиите, особено в предизборен период, препоръчва ПАСЕ.
Италия бе първоначално спомената в текста, но бе извадена от него след като прие законово изменение.
Членовете на ПАСЕ също така изразяват съжаление, че Русия не е разследвала подходящо убийството на журналистката Анна Политковска през 2006 г. в Москва. От 2007 г. в Русия са загинали още 13 журналисти, се отбелязва в документа.
ПАСЕ изразява съжаление и за това, че сигурността на журналистите е застрашена в много страни от организираната престъпност и че полицията остава неспособна да сложи край на това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!