Он нчателното изграждане на парк "Възраждане" в столицата е голямата ни задача, заяви Йорданка Фандъкова, кмет на София, пред журналисти.
Площите са предоставени на Столична община от
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, а финансирането е осигурено, поясни
кметът.
Парк "Възраждане" в Зона Б-5
ще е единственият новопостроен парк в София
от години. Общата площ достига 102 дка - три пъти повече от размера на
Градската градина срещу Народния театър.
Изграждат се пет 5
футболни игрища, постоянна циркова площадка, паркинги. В парковото
пространство има амфитеатър и фонтан, а сега ще бъде направен и басейн.
Започва и
цялостен ремонт на градината около Националния дворец на културата.
Проектът е финансиран по европейската оперативна програма "Регионално развитие". "Припомням, че по тази причина фонтаните няма да работят тази година", уточни Фандъкова.
Проектът предвижда възстановяване на
пространството в първоначалния му вид. Има
огромно количество настилки, които трябва да се подменят, нужна е нова
напоителна система. Предвидени са ефектни растения, цветя, дървета.
До края на май продължават да се приемат предложения за съдбата на ненавиждания от софиянци грозен паметник там. Били получени вече близо 2000
имейли с различни идеи.
Най-сетне резиденция "Врана" ще отвори врати за първи път за посетители в края на май.
Посещенията ще бъдат контролирани и само по определени маршрути, за да се запазят растителните и животински видове. Гражданите и групите ще бъдат придружавани от екскурзовод, който ще посочва интересното биоразнообразие, ще съблюдава за спазването на реда и ще разказва интересната история на "Врана". "Няма да може да се правят пикници", уточни Фандъкова.
С автобуси номера 5 и 7 гражданите лесно ще стигат до "Врана". "Спирката им е на 100 метра от входа, тъй че насърчавам ползването им", подчерта Фандъкова. Почистването и ремонтната дейност на парка не са приключили и ще продължат след отварянето за посещения.
Продължава ремонтът на четирите езера в парка, централната алея, мостчета, алпинеуми, осветлението, монтирането на видеонаблюдение. Информационните табели се изготвят от доброволци студенти от Лесотехнически университет - София.
Издръжката на парка "Врана" струва на Столичната община 400 хил.лв. годишно.Той се простира върху почти 1000 дка, в него има 821 вида растения, около 100 вида птици, лисици, язовци, сови, сърни, зайци, диви котки.
Във "Врана" е бил засаден първият червен дъб в България. Заради голямото си разнообразие на животни и растения, някои от тях редки, паркът е със статут на резерват. Той има и историческа стойност. Тук се намира резиденцията на царската фамилия.
Преди Освобождението на България "Врана" е бил чифлик на Осман паша. През 1911 г. цар Фердинанд го купил от д-р Никола Странски. Князът, известен като любител орнитолог, решил да нарече имението на първата кацнала на покрива птица. Дворецът бил накацан от цяло ято врани и оттогава остава в историята с името "Врана".
Паркът ще бъде включен в туристически обиколки на София, а информация може да се получи от Туристическия информационен център в подлеза на СУ "Климент Охридски".
Посещенията през седмицата ще бъдат за организирани групи туристи, ученици и студенти. За индивидуални посещения паркът ще е отворен в събота и неделя.
В краткосрочния план на общината са предвидени още ремонти от проекта за
Борисовата градина, цялостен ремонт на градината при
Докторския паметник, градината при бившата баня "Лозенец" и по първия
етап от проект за Северния парк.
Общата площ на парковете и градините в София е 9 600 дка. Още 13 600
дка са междублоковите пространства и кварталните градинки.
Парк "Възраждане" е приоритет на Столичната община
Започва цялостен ремонт на градината около Националния дворец на културата, отварят за посещения парка "Врана"
12 април 2013, 16:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!