М инистърът на образованието и науката проф. Николай Денков заяви, че „министерството работи за надграждане на системата на делегираните бюджети в средното образование“.
В тази връзка има идея финансирането да става и според качеството.
Какво значи това:
„Целта е при формирането на бюджета да се добави критерий, който да отчита качеството на образователния процес в училището.
В общообразователните училища ще се оценява напредъкът на децата, като се използва външното оценяване на входа и на изхода на съответната образователна степен.
За професионалните гимназии ще се добави и компонент, който отчита реализацията на възпитаниците на съответното училище“, посочва министър Денков.
Нужно ли е висшето образование? (видео)
НПО: 1/4 от бездомниците са с висше образование
От МОН допълват, че този начин на финансиране е още в начален етап и елементите в него тепърва ще се обсъждат:
„Промяната няма да стане в мандата на служебното правителство, но е движение в правилната посока".
Той призова компаниите да работят съвместно с центровете за кариерно ориентиране на МОН по места, за да популяризират професионалното образование.
Именно липсата на професионални кадри, излезли от училищата пък е нещо, от което бизнеса постоянно се оплаква.
Според министъра пък, че професионалните гимназии трябва да са насочени и според това, което движи икономиката в района.
Идеята е завършилите да успеят да намерят работа в собствения си град и да работят в сфера, която е развита там.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!