Министерският съвет преотстъпи на БСП (bsp.bg) паметника на връх Хаджи Димитър в Стара планина на редовното си заседание днес.
Паметникът е частна държавна собственост и до този момент се стопанисваше от областната управа в Стара Загора.До прехвърлянето се стигна след като с официално писмо до областния управител БСП поиска да получи собствеността върху паметника, тъй като държавата не се грижи добре за него.
Официалното име на това съоръжение е "Дом-паметник на партията" (т.е. на партията-държава БКП).
Прилича на чиния (може би "летяща" според архитекта Георги Стоилов) и е най-големият идеологически монумент в България.
Издигнат е на връх Хаджи Димитър в Стара планина, който се е наричал Бузлуджа до 1942 г.
Паметникът е открит през 1981 г. в чест на Учредителния конгрес на БСДП, състоял се там през 1891 г.
Решение за изграждането на "Дом-паметник на партията" взима секретариатът на ЦК на БКП на 11 март 1971.
Строежът започва с "първа копка", направена от тогавашния генерален секретар на БКП и председател на Държавния съвет на НР България Тодор Живков през 1974 г.
Някъде в основите тогава беше бетонирана капсула с послание до потомците, "които ще живеят при комунизма".
Автор на архитектурния проект е Георги Стоилов, който по онова време е председател на Съюза на архитектите. По строителството са работили Строителни войски и бригадири.
До паметника специално са прекарани асфалтови пътища от връх Шипка и от главния път Стара Загора - Русе в отсечката след Казанлък.
Пропагандата твърдеше по онова време, че финансирането е с дарения на стойност над 14 млн. тогавашни лева.
Домът-паметник се състои от куполна зала и 70-метров пилон. На върха на пилона са монтирани 2 петолъчки с височина 12 метра. Тържествената зала е с диаметър 42 м и височина 14,5 м и беше декорирана с мозайки с обща площ от 550 кв. м. Мозайките пресъздаваха "борбите на БКП и изграждането на социалистическо общество". Отдавна са разрушени и разграбени.
В коридора около залата имаше и още 14 композиции. В художественото оформление, продължило година и половина, са участвали над 60 автори, между които Димитър Киров, Величко Минеков и Валентин Старчев.
Трите стълбища са били украсени с композиции от бяло кристално стъкло, изработени от чешки скулптор.
След свалянето на Тодор Живков в края на 1989 г. никой в държавата, независимо от политическата му принадлежност, не прояви нито интерес, нито грижа за паметника.
През 1992 г. той беше одържавен по Закона за одържавяването на имуществото на БКП и запечатан.
След това държавата беше няколко пъти управлявана с участието на наследницата на БКП - БСП. Но и в тези периоди към Дома-паметник не беше проявен никакъв интерес.
Сградата се рушеше, изпочупени бяха стъклата, изкъртени мозайките и други елементи от конструкцията. Отдавна са унищожени мозаечните портрети на Людмила Живкова и Тодор Живков и всички други.
По огромната петолъчка е било стреляно от вандали, които са си мислели, че е направена от рубини.
Всяка година през юли или август БСП организира край паметника политически събор с официален митинг и дискотека.
През това лято от централата на БСП официално обвиниха правителствто на ГЕРБ, че им пречи да се грижат за паметника и да го използват.
Отговорът на управляващите, които нарекаха обвиненията предизборна агитация, е днешното решение на Министерския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!