Тази нощ е починал патриархът на Българската православна църква (БПЦ) Максим Български.
Патриарх Максим е починал малко преди 4 ч.
в софийската болница "Лозенец". Смъртта му бе потвърдена и от Светия Синод на БПЦ.
"Бог да приеме и помилва душата на нашия многообичан и многоуважаван първойерарх Негово Светейшество Българския патриарх Максим.
Нека по молитвеното застъпничество на Пресветата Пречиста Дева Богородица и по безмерната милост Божия името на Българския патриарх и Софийски митрополит Максим бъде записано в книгата на живота!", се посочва в съобщението на БПЦ.
Камбаните на катедрален храм "Свети Александър Невски" бият траурно
Книга за съболезнования по повод кончината на патриарх Максим е отворена в Светия синод на БПЦ. До книгата е поставен портрет на Негово Светейшество и венец от Светия синод на БПЦ.
От синодалната палата се спуска траурен черен флаг.
За днешното заседание на Светия синод, на което се очаква да се вземе решение за погребението на патриарх Максим, засега в София пристигна само Врачанският митрополит Калиник, съобщи БТА. Останалите митрополити още не са дошли от епархиите си.
Българската патриаршия излезе с изявление по повод кончината на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Максим
В изявлението, направено от Стобийски епископ Наум, главен секретар на Св. Синод, се казва:
"Боголюбиви братя и сестри, в ранната утрин на 6 ноември 2012 г. след кратко боледуване в Университетска болница "Лозенец" в 03,30 ч., вследствие на сърдечна недостатъчност, се престави в Господа Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Максим, дългогодишен първосветител на родната ни света Православна църква и старейши предстоятел между всички патриарси – глави на поместните православни църкви.
Негово Светейшество се пресели във вечността в ясно съзнание и трезва мисъл,
отправяйки към всички свои чада в родината и извън нейните предели последен първосветителски благослов.
Призоваваме православните християни да отправят своята искрена молитва в едно със светата Православна църква към всемилостивия Бог да упокои душата на нашия скъп Патриарх в Божието царство – вселенията на праведните.
Вечна, блажена и светла да бъде паметта на Светейшия Български патриарх Максим. Бог да прости!", завършва съобщението от Патриаршията.
За смъртта на патриарха съобщиха Ройтерс, Франс прес, "Вашингтон пост" и ИТАР-ТАСС. Франс прес пише, че
патриарх Максим е най-дългогодишният свещенослужител на православните християни в Европа.
Днес Светият синод ще се събере на спешно заседание, за да изпълни изискванията в устава на БПЦ, свързани със смъртта на Негово светейшество.
Патриарх Максим е роден на 29 октомври 1914 г. в село Орешак, Троянско,
в семейството на Пена Борджукова и Найден Минков Рачев. Кръстен е с името Марин Найденов Минков.
Основното си образование получава в родното си село и едва дванадесетгодишен постъпва послушник в Троянския манастир.
Прогимназията завършва с отличен успех и от 1929 до 1935 г. учи в Софийската духовна семинария, която завършва с отличие. От есента на 1938 до 1942 г. следва в Богословския факултет на Софийския университет.
На 13 декември 1941 г., през последната година на обучението си, в параклиса на Богословския факултет
приема монашески постриг от Ловчанския митрополит Филарет
Приема името Максим в чест на св. преп. Максим Изповедник - светец от VII в., прославен със силна вяра и православна изповед.
На 19 декември 1941 г. Врачанският митрополит Паисий го ръкополага за йеродякон в семинарския храм "Св. Йоан Рилски". В края на 1942 г. е назначен за учител-възпитател в Софийската духовна семинария.
На 14 май 1944 г. в Черепишкия манастир, където е евакуирана и впоследствие остава интернирана Софийската духовна семинария, той приема ръкоположение в йеромонашески чин от Врачанския митрополит Паисий.
На 12 юли 1947 г. в Разград йеромонах Максим става архимандрит, а три години по-късно е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие в Москва.
Това назначение е знак за особена отговорност. В онова време за подобен пост се изисква извънреден такт и дипломатичност в общуването със светските власти. Висока оценка за служението на архимандрит Максим в Българското подворие в Москва дава руският патриарх Алексий I.
След завръщането си в България от 15 юли 1955 до 1960 г. заема поста
главен секретар на Светия Синод
На 30 декември 1956 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" архимандрит Максим получава епископски сан.
На 30 октомври 1960 г. ловешките епархийски избиратели единодушно посочват епископ Максим за свой архипастир и на 20 ноември той е канонически утвърден за Ловчански митрополит.
През време на служението му в епархията на своя роден край, въпреки тежката политическа обстановка, са построени и осветени от него няколко нови храма.
На 7 март 1971 г. патриарх Кирил умира и на 4 юли за нов патриарх е избран Максим
В началото на 90-те години в БПЦ се създава църковен разкол. Учредява се т. нар. "нов Синод", поставя се "алтернативен патриарх".
През 1998 г. в София се провежда Всеправославен събор, на който присъстват предстоятелите на всички поместни православни църкви, с който разколът е обявен за окончателно приключен.
Патриарх Максим е доктор хонорис кауза на Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София и почетен член на Московската духовна академия.
За 90-ия рожден ден на патриарх Максим през 2004 г. президентът Георги Първанов му връчи
орден "Стара планина" - първа степен
Отличието му беше присъдено за големите му заслуги в духовния живот на българския народ, за мъдрото управление на делата на БПЦ и за 90 години от рождението му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!