Борбата срещу СПИН се води повече от 30 г., а в България основната цел е да се гарантира безопасност при кръвопреливането, както и лечение и профилактика.
Всяка година на 1 декември доброволците на БМЧК-София отбелязват Световния ден за борба срещу ХИВ/СПИН с мащабна информационна кампания на територията на София.
В подготовката, организацията и провеждането на изявата се включват над 100 доброволци, служители на БЧК, университети, училища и други неправителствени организации.
Световната здравна организация (СЗО) анонсира новата си стратегия за елиминиране на епидемията от ХИВ в световен мащаб.
Последните медицински данни променят изцяло представата и стратегиите за борба с това заболяване. Резултатите сочат, че незабавната терапия предпазва от разпространението на инфекцията. Поради това СЗО излезе с три основни препоръки.
- незабавна терапия за всички носители на вируса, независимо от това в каква фаза на заболяването е пациентът. Последните проучвания показват, че пациентите, които са на терапия на практика са неинфекциозни и не разпространяват инфекцията сред партньорите си. Това означава, че те могат да водят напълно пълноценен живот без страх от заразяване на хора, с които имат сексуален контакт.
- подобряване на превенцията на ХИВ/СПИН. Освен традиционните методи на превенция, СЗО препоръчва и употребата на т. нар. предекспозиционна профилактика (PrEP). За предекспозиционна профилактика се използват някои от наличните медикаменти за лечение, които обаче се прилагат при здрави хора, изложени на значителен риск от инфектиране с ХИВ. Франция е първата държава в Европа, която официално въведе предекспозиционната профилактика за своите граждани преди няколко седмици.
- елиминиране на епидемията от ХИВ като част от програмата на ООН за устойчиво развитие. Целите на програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) включват елиминирането на ХИВ епидемията до 2030 г. и намаляване на новите случаи на заразяване с допълнителни 75% до 2020 г. През следващите 5 години се цели 90% от хората, живеещи с ХИВ да бъдат наясно, че са инфектирани, 90% от тях да бъдат включени на антиретровирусно лечение и 90% от хората на антиретровирусно лечение да бъдат с неоткриваеми стойности на вируса в кръвта.
Всяка година на 1 декември се сещаме за хилядите хора, болни от СПИН или носители на вируса. Готови сме да помогнем и да бъдем съпричастни.
Но какво се случва през останалото време от годината.
Екип на Нова ТВ направи експеримент колко лекари са готови да приемат за преглед пациент, който е ХИВ-позитивен.
Поставено лице (млада жена) отива при четирима зъболекари, за да си запише час за преглед на счупен зъб. Първоначално всички са готови да запишат час, но когато тя съобщава, че има ХИВ, лекарите бързо се отказват, препращайки я в „специфичен център“.
Двама от зъболекарите обаче се съгласяват да приемат пациентката, като дори я успокояват, че няма от какво да се притеснява.
Равносметката е ясна, има го и страха, и разбирането.
В повечето случаи егоизмът се поражда от незнанието за диагнозата, болните и това как да се пазим.
В началото на ноември актьорът Чарли Шийн сподели пред медиите, че е ХИВ-позитивен:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!