В сяка година страните от поречието на Дунав отбелязват празника на реката на 29 юни.
Дунав е втората по големина река в Европа. Заедно с притоците си образува една от най - важните речни системи на Стария континент.
Денят на Дунав е празник за една по-чиста река, като резултат от международното партньорство на страните от Дунавския басейн. Отбелязва се с фестивали, изложби, различни форуми, срещи и образователни дейности във всички 14 държави, през които реката тече.
Отбелязването на Деня на река Дунав има за цел да заздрави единството между страните, да катализира разнообразните дейности на местно, национално и регионално ниво. Целта на празника е да засили усещането на жителите, че споделят един речен басейн и това ги прави свързани и отговорни един от друг.
Денят на река Дунав тази година ще премине под мотото „Бъдете активни, за да бъде Дунав жив“.
Във Видин ще бъде засадени дървета по брега на реката, ще бъдат събрани и предадени хартия с цел почистване на реката. В Лом също ще бъде почистено крайбрежието на реката и ще бъде организирана фотоизложба.
В неделя в Козлодуй ще се проведе състезание по риболов. Организиран е и конкурс за детско приложно творчество от природни материали на тема „Река Дунав в жива“, както и викторина за реката и рисунки на асфалт.
Рисунки на асфалт ще има и в Оряхово. Ще бъдат поставени и къщички за птици по крайбрежието.
Влажни зони и заливни територии по Дунав ще бъдат възстановени с ново, мащабно партньорство между WWF и Coca-Cola.
Амбициозните цели на проекта са да се увеличи водата капацитета на реката с 12 милиона m3 – колкото вода има в 4800 олимпийски басейна и да възстанови влажни зони в размер на над 7422 футболни игрища до 2020г.
Фондация “Coca-Cola” ще финансира дейности в шест държави – Австрия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния и България – за седем години.
Дунав, който е най-дългата река в Европейския съюз, е загубил 80% от заливните си територии и влажни зони през последните 150 години. Най-много проблеми създават дигите, извличането на инертни материали от реката и язовирите, изградени заради водни електроцентрали, корабоплаване и за контрол на наводненията.
Резултатите са много и широко разпространени – от намаляване на рибните популации до разваляне на качеството на водата и влажните зони, които са изключително важни за биоразнообразието и предпазват от наводнения.
През тези седем години ще бъдат премахвани диги и язовири, за да се свържат някогашни заливни територии с реката и да се подобри способността на крайречните области да поемат високите води на реката.
"Заеднo – WWF и Coca-Cola – и местните власти, и организации в страните по река Дунав, ще опазим и възстановим важните влажни зони и заливни територии за природата и хората“, пояснява Андреас Бекман, директор на Дунавско-Карпатската програма на WWF. “В същото време ще започнем регионално движение за възстановяване и опазване на влажните зони, както и за добро стопанисване на водните ресурси“, допълва той.
"Това е най-голямата програма на фондация “Coca-Cola” в Европа“, заяви Улрике Шапиро, директор на отдел общност и околна среда на Coca-Cola. “Работим с WWF от 2007 г., за да опазим водните ресурси, които не са неограничен ресурс. Затова полагаме непрекъснати усилия за ефективното използване на водата, работим с WWF и си поставяме амбициозни цели в световен мащаб“, каза още тя.
В международния ден на Дунав WWF и Coca-Cola започват Дунавско турне, което тръгва от Сърбия. То ще демонстрира колко са важни влажните зони и заливните територии за здравето на хората и природата. С интересни и образователни игри и информационни материали, турнето ще премине през 25 града в Австрия, България, Хърватия, Унгария, Румъния и Сърбия до края на лятото на 2015 г.
Какво ще бъде възстановено през следващите седем години в България
Възстановителните дейност в България ще се случат около „Зелен коридор Долен Дунав“, един от най-амбициозните проекти за опазване и укрепване на влажни зони в Европа, който е подкрепен от министри на околната среда на четири държави. Шест застрашени вида риби в българската част на Дунав и притоците ще бъдат опазвани по-добре, чрез възстановяване на 30 км речни местообитания. Освен това са предвидени и целенасочени консервационни дейности като например зарибявания.
Ще бъде подобрена и способността на реката да се пречиства водата си. Други проекти за влажни зони в България ще подобрят естествената среда, ще увеличат устойчивата употреба на земя и икономическото развитие на региона.
За четвърти път информационният сайт Vesti.bg провокира мислещите и пишещи хора в България и ги призовава да покажат своето отношение към опазването на околната среда и богатствата на природата. За поредна година официален партньор на конкурса е Кока-Кола ХБК България с тяхната инициатива „Зелен Дунав”.
Темата на „Екомания” тази година е „Моята река” и всеки, който иска да изрази своята гледна точка за опазването на водните ресурси, за състоянието на любимата си река или просто да покаже, че се вълнува от замърсяването на водното богатство, може да го направи, като се включи в конкурса.
Правилата на „Екомания” са кратки и лесни – участниците трябва да пратят текст от 500 до 1500 думи (между една и три печатни страници). Освен есето, участниците в конкурса задължително трябва да изпратят трите си имена, възрастта си и телефон за връзка.
Срокът за изпращане е до 24.00 часа на 16.07.2014, като есетата трябва да се пращат на адрес eco@netinfocompany.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!